KEŞİF

Hakan Kıran:”Bloom bir çok kişinin buluşma noktası olacak”

Yazar  | 

SAĞLIKLI KONSEPT BLOOM

2006 yılında Göktürklülerle tanışan Gezi’nin yenilenen yüzünü ve değişen menüsünü, markanın yaratıcısı Hakan Kıran’la konuştuk. BLOOM’un bilinmeyenlerini Intown okuyucuları için anlattı.

Öncelikle hayırlı olsun. Gezi’nin yeni hali çok güzel olmuş, özlemiştik. Gezi, Göktürk’ün önemli bir markası ve bugün yeni bir konseptle yeniden karşımızda. Öncelikle neden bu değişikliğe gittiğinizi öğrenmek isteriz?

Biz Gezi’yi, Göktürk’e 2006 yılında açtık ve o tarihten itibaren hep yenilikler yaptık.

Aslında açtığımızdan beri katkısız ve doğal ürünler kullanıyoruz ama bunu anlatmakta çok zorlandık. bunu anlatmanın yolu yeni bir konsept yaratmak diye düşündük ve bu değişikliği Göktürk’te yapmaya karar verdik. Yeni konseptimiz; sağlıklı, doğal ürünlerin satıldığı, sunulduğu ve bu ürünlerle yemeklerin hazırlandığı bir konsept. Aynı zamanda eski tatlarımız da bizimle olacak.

Hafif yiyecekler, uzmanların önerileri doğrultusunda hazırlanmış detoks yiyecekler, vejetaryen menüler gibi uygulamalarımız olacak.

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki biz hızlı bir açılış yaptık ve şu anda bir geçiş menüsüyle hizmet veriyoruz. Yakında sağlık ve lezzetli yemekler konusunda Elçin Oflaz ile hazırladığımız menü hizmete girecek. Ayrıca Elçin Hanım zaman zaman bilgilendirme ve çeşitli seminerler vermek için bizimle olacak.

Menüde başka ne gibi yenilikler bekliyor bizi?

Öncelikle organik kahveyi oturtuyoruz. Yeni yeni tatlar deniyoruz. Bu tatları her gün Göktürklülerle buluşturacak ve onlara deneteceğiz.

En büyük yeniliklerden biri de tencere yemeklerimiz. Eskiden evde annelerimizin yaptığı yemekleri, doğal yöntemlerle hazırlayıp sunacağız. Sunumu pilav üstü kase şeklinde düşünüyoruz. Tas kebaplar, barbunya, kuru fasulye ve diğer zeytinyağlı seçeneklerini doğal yoğurtla, ekşi mayalı ve doğal undan odun ateşinde yapılan doğal ekmeklerimizle beraber ikram edeceğiz. Öğlen ve akşam yemeklerinde misafirlerimizle buluşturmayı düşünüyoruz.

“Herkesin İçi Rahat Olsun”

Girişte de bir manav ve satış reyonu görüyoruz. Onlarla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Aslında bizim mahallemizden de tanıdığımız, 15 yıldır bahçemizi eken ve alışveriş yaptığımız bir arkadaş grubumuzu bünyemize dahil ettik. Bölgede mevsiminde yetişen meyve ve sebzeler ile Anadolu’nun değişik yerlerinde doğal olarak yetiştirdiğimiz sebze, meyvelerin yer aldığı ve bir çoğumuzun unuttuğu ürünleri; ilaçsız, iyi tarım ile yapılmış ürünleri sunacağız.

İyi tarım konusunda öncelik var yani, rahat rahat buradan alışveriş yapılabiliriz.

Kesinlikle… Bunları aynı zamanda yemek yaparken de kullanacak arkadaşlarımız. Örneğin peynirlerin tümü Anadolu’dan geliyor ve tamamen doğal, katkısız. Bunları kahvaltılarda da sunuyoruz. Zeytinyağından baharatlara kadar sattığımız ve yemeklerde kullandığımız bütün ürünleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Her şey kanserojen artık.. Eskiden gönül rahatlığı ile alışveriş yapıyorduk.

Doğal ve sağlıklı beslenirsek hastalıklardan uzak kalabilecek ve ilaçlara gerek duymayacağız. Bize biraz süre tanısın Göktürklüler. Kimse bu kadar büyük bir sağlık marketi açmaya cesaret etmedi restoran konsepti ile… Bu işin oturması bile nereden baksanız 1 ay sürdü. Ama herkesin içi rahat olsun. Ürünlerimizi, Anadolu’nun her yerinden güvenli ve sertifikalı olarak alıyoruz.

“Kadınlarımız Bizim İçin Çok Önemli”

Diyet tatlılar da olacak mı?

Sağlıklı diyelim, diyet lafını sevmiyorum. Un istemeyenlere unsuz, şeker istemeyenlere şekersiz ve glütensiz tatlılarımız mevcut. Ayrıca burada, sağlıklı beslenmeyle ilgili seminerler de düzenleyeceğiz.

Çok güzel… Buna çok ihtiyaç vardı. Bir çok kişinin buluşma noktası olacak.

Kesinlikle… Kadınların hem kendi sağlığı hem fit görünümleri için çok önemsiyorum. Kadınların bilinçlenmesi demek, evde yaşayan herkesin beslenme konusunda bilinçlenmesi demek. Bu konuda elimizden geleni yapacağız.

Alkol sorusunun çok sık geldiğini duyuyoruz sizden. Menüye eklemeyi düşünüyor musunuz?

Bu konsepte alkol olmasını doğru bulmuyorum. sağlıklı yiyeceklerle beslenme konsepti yapıyorsanız buna dikkat etmelisiniz. Gelişmiş ülkelerde daha çok insan doğal yaşama dönme eğilimi gösteriyor. Ve bu konseptler yurtdışında çokça var. Fakat dünyanın hiçbir yerinde sağlıklı beslenme konseptiyle alkol yan yana yer almaz. Bizim konseptimizde soğuk sıkım sebze, meyve sularımız ve detoks içeceklerimiz var. Misafirlerimize bu sağlıklı ve lezzetli içecekleri mutlaka tavsiye ediyorum. Anında sıkılıyor ve baharatlar ile tatlandırılıyor. Her şey metabolizmayı hızlandırmak, vücudu temizlemek adına… Çoğumuz hiç sebze yemiyoruz. Ama bir bardak sebze suyu, bizim sebze ihtiyacımızı görecektir diye düşünüyorum.

Özellikle çocuklar için çok faydalı olacak.

Herkese… Ispanak, maydanoz, nane var. Pancarlı bir içeceğimiz var onu da çilek ile tatlandırıyoruz. Bu tür ürünler ile insanları tanıştırmak istiyoruz. Bunları içmekte fayda var. Dünyanın gittiği yer bu.

“Kendi Kahvaltınızı Kendiniz Oluşturun”

Dekorasyonda da değişiklikler var.

Dekorasyondaki dokunuşlar eşim Tülin Kıran’a ait. Evet biraz daha sıcaklaştırdık mekanı. Satış stantlarımız geldi. Daha çok sedir oturuma döndük.

Gezinin kahvaltıları meşhurdur. Buradaki farklılıklar neler olacak?

Cumartesi-Pazar daha rahat bir kahvaltı seçeneği sunuyoruz. Fix bir bedel ödeniyor, 60 TL. Buna istedikleri menüden her peynir çeşidini ekleme şansları var. Bir miktar serpme ama kendileri yaratsın istiyoruz.

Herkes kendi kahvaltısını kendi hazırlayabilecek öyle mi?

Gözlemeler, su börekleri bütün bunları sunduğumuz ancak sıcaklara ilave koyabilecekleri bir serpme kahvaltı olacak, kişi başı alacağız. Hafta için yine tek kişilik kahvaltı seçeneği hazırlıyoruz ama ille de tek kişilik kahvaltı dayatmak yerine isteyen istediğini alsın istiyoruz.

Örnek veriyorum ben kaymak, bal, süzme peynir, bir tane zeytin, bir de domates almak istiyorum. Tek tek fiyatlarını ödemek kaydı ile dilediğim kahvaltıyı hazırlayabiliyorum.

Yerel kahvaltılar olacak diye tahmin ediyorum. Yerel ürünler var zaten, doğal kahvaltı çok önemli.

Her şey var. Örneğin bal Kars’tan geliyor. Kaymak en iyi yerden geliyor. Tereyağın bir kısmını kendimiz üretiyoruz, yağlı süt alarak.

Zeytini mutlaka tavsiye ederim. Gerçek zeytinin çekirdeğine baktığınıza kahverengi olduğunu görürsünüz. Sıfır katkı, tamamen doğal. Erzurum’dan Tulum peyniri… Sonra Bolu’dan, Alaçatı’dan peynir çeşitlerimiz geliyor. Anadolu’nun her yerinden en doğal ve lezzetli ürünleri getiriyoruz.

 

Bloom isminden bahsedelim. Nereden esinlendiniz?

Gezi İstanbul’un bir alt markası olan Bloom’un adını kızım Dilara Kıran koydu aslında. Londra ve Newyork’ta okuduğu için onlar bizden çok daha iyi biliyorlar yeni trendleri.

Patisserie’i kapattınız açacak mısınız tekrar?

Evet açacağız oraya da Doğal dondurma ve daha ev işi ve sağlıklı olarak ayrı yapacağız.

 

Bir önceki yazımız olan Renault ve Dacia’ya Kristal Elma’dan 8 ödül !.. başlıklı makalemizde 30. Kristal Elma Türkiye Reklam Ödülleri, Dacia ve Kristal Elma hakkında bilgiler verilmektedir.