RÖPORTAJ

Göktürk’te yeni bir trafik kültürü oluşturmaya kesin kararlıyız…

Yazar  | 

Yerel seçimler öncesi görüşmüştüm Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’la. O zaman projelerini anlatmıştı , seçilirse takipçisi olacağımızı söylemiştim.

Remzi Aydın’a Göktürk’ün sorunlarını sorduk, Aydın yaptıklarını ve yapacaklarını anlattı. Trafikten, hayvanlara , otopark ve yeşil alandan acil sağlık hizmetine kadar tüm sorunları konuştuk. Görünen o ki biraz daha beklememiz gerekecek sorunların çözümü için..

En son seçim öncesi görüşmüştük. Neler yaptınız, nasıl gidiyor çalışmalarınız?
Belediyemizde bir iç yapılanma ve tanıma sürecimiz halen sürüyor. Biliyorsunuz iki seçim geçirdik, biri yerel biri de cumhurbaşkanlığı idi. Ayrıca ramazan süresi Eyüp’te özellikli yoğun ve tempolu geçen bir dönem. Ardından yaz tatili ve bayram orta ve uzun vadede yapacağımız projelere giremedik. Acil kronik yapılması gerekenleri yaptık ama ekim ayından itibaren yoğun çalışmaya başladık.
Göktürk Belediyesinde salı toplantıları düzenlemeye başladınız. İlgi nasıl?
Biliyorsunuz ben de burada oturuyorum. Artık her salı 9.00-12.00 Göktürk’te halkın şikayetlerini dinliyorum, diğer günlerde başkan yardımcıları yarım gün buradalar, sorunları dinliyoruz ve çözüm üretiyoruz.
Halktan gelen şikayetler ,dilekler nasıl?
Segment geniş. Çok çeşitli ama yoğunlaşan konular trafik, köpekler, otopark, yeşil alanlar. Bildiğimiz sorunlar esasında, bilmediğimiz sorunlarla karşılaşmıyoruz. Bu da doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.
Fidanlıkta yürüyüş parkuru projesi ne durumda?
Geçen hafta Göktürk Fidanlığı için Orman Bakanlığı ‘yla protokolü imzaladık ve 5 yıllığına tahsis edildi Eski Mado’nun oradan fidanlığın yanında 1200 m2 bir alanı bize tahsis ettiler. A kalite yürüyüş parkuru ,spor istasyonları ve bir kısmı da bisiklet yolu olacak. Mimarlar projeyi çiziyor, birkaç ay sonra hizmete açacağız. Göktürk’lülerin nefes alma noktalarından biri olacak. Birkaç ay sonra hizmete açılacak.
Sokak köpekleriyle ilgili bir gelişme var mı?
Köpekler ile ilgili çalışma yapıldı. Bu konuda duyarlı gönüllü kişiler, stklar ve veterinerden oluşan bir komisyon kuruldu. Çalışmalara başladılar. Çözüm önerilerini getirdiklerinde hemen uygulamaya koyacağız. Birkaç ay sonra ciddi sonuç alacağımıza inanıyorum.
Göktürk meydanı ile ilgili esnafın şikayeti var?
Halkı çağırdık esnaflar, dernekler, muhtar, orada oturanlardan fikirlerini aldık . Şehir planlamacısı bir arkadaş bu konuda çalışmaya başladı. İstekler doğrultusunda bir proje çizilecek meydan düzenlemesi yeni baştan yapılacak. Esnaf çok şikayetçi ,işlerinin iyi gitmediğini söylüyor , haklıdırlar da teknik imkanlar elverdiği ölçüde yeniden düzenleme yapılacak.
Ne zaman biter?
Proje çıksın hemen uygulamaya başlayıp kendi dönemimde bitirmeyi umuyorum.
Havaalanı inşaat için gelen kamyonlar Göktürk’tü kamyon parkına çevirdiler?
Emniyet yetkilileri ile toplandık. Göktürk’ün içine kamyon artık giremeyecek. Kamyonlarla ilgili yeni bir park yeri bulduk Göktürk dışında oraya yönlendireceğiz. Havaalanı inşaatındaki hafriyat kamyonlarını orada bırakıp oradan küçük vasıta ile gelecekler. Taşınma gibi çok zorunlu olmadıkça kamyon Göktürk’e giremeyecek.
Uyuşturucu sorunu?
Emniyetle işbirliği içinde en kısa zamanda çözüm üreteceğiz bu konuda takipçiyiz.
Otopark sorunu hala çözülemedi?
Yeni otopark yerleri tahsis etmeye başlıyoruz. Araçlarını oralara bırakmaya zorlayacağız. Gerekirse çektireceğiz. Planlama yapıldıktan sonra yasak olan yerlere bıraktırmayacağız. Göktürk’te yeni bir trafik kültürü oluşturmaya kesin kararlıyız.
Parkların fiziki şartları çok kötü. Hem bakımsız hem de pis. Bu konuda çalışmanız var mı?
Parklarda sıkıntı var. Geçen dönem çok park yapılmış. Aslında her belediyenin farklı uygulaması var park konusunda. Kimi fazla orta kalitede park , kimi de az ama kreatif daha işlevsel parklar açıyor. Biz bunu tercih ediyoruz. Mevcut parkların kalitesi düzelecek ve daha işlevsel parklar olacak.
İstanbul caddesinde 10 gündür aydınlatma sıkıntısı var, ara sokaklardakiler de sorun var. Aydınlatma konusu hala sorun Göktürk’te. Geceleri sokağa çıkmaya korkuyoruz karanlıktan?
Aydınlatma belediyenin işi değil. Ama biz aydınlatma lambaları konusunda bayağı yol aldık. Bütün yolları aydınlık ve pırıl pırıl yapacağız. Bedaş ile bir toplantı yaptı. Eyüp’te 2 yıl içinde yeraltına alınması gereken kablo kalmayacak, bu konuda anlaşma yaptık. Projeyi biz çizdiriyoruz onlar yapacaklar. 1 ay içinde yanmayacak ampul kalmayacak.
Pazarın oradaki halı sahayı kapatacakmışsınız diye duymuştuk ,doğru mu?
Eski bir sporcu olarak özellikle gençlerde spora ve eğitime ayrı bir önem veriyorum. O yüzden bir saha kapatmayı düşünemeyiz bile. Pazar yerinde Göktürk festival alanı ve yaşam merkezi projesini hayata geçireceğiz. Projenin plan tadilatı için bekliyoruz. Orası atıl kalmasın diye geçici otopark yaptık. Yaşam merkezinde otopark, kapalı ve açık spor salonu, yüzme havuzu, yürüyüş yolları ve cafeler olacak.
Pazar kalkıyor mu?
Daha organik ve el işi satışının olduğu daha nezih bir pazar olacak.
Festivaller de olacak mı Göktürk’te?
Neden olmasın.
Ne zaman açılacak Göktürk Yaşam Merkezi?
3-4 ay plan tadilatı sürer. 6 ay sonra kazmayı vururuz
Yolların pisliği konusunda şikayetler var?
Ben yolları temiz görüyorum. Anket yaptırdık ,en çok temizlikten memnun halk. Bizim iddialı olduğumuz konu temizlik. Ama köpekler yüzünden temiz görünmüyor olabilir. Köpeklerin pislikleri için özel alanlar yaptıracağız.
Eski Mado binasına taşınıyor muşsunuz?
Orada mahkemelik bir durum var. Çözülürse 1-2 ay içinde belediyenin ek hizmet binası olarak kültür ve sergi faaliyetlerinin olduğu bir alan olarak hizmete sokacağız.
Yıllardır yılan hikayesine dönen acil hizmetinde son durum nedir?
Sağlık Bakanlığının kriteri var yanılmıyorsam aylık 10000 hasta görmesi gerekiyor bir sağlık polikliniği olması için . Kemerburgaz’da Göktürk halkı da gelse bunun çok altında. Biz de kendi özel ilişkilerimizi kullanarak bir sağlık kompleksi yaptırıyoruz Kemerburgaz’da . Binayı yaptık ince işleri yapılıyor. En az 6 en çok 10 uzman doktor olacak.112 orda, aile hekimleri var. Laboratuvar , röntgen cihazı olacak. Aile hekimi muayenehane edecek gerekirse karşısındaki uzman doktora hemen sevki yapılacak.1 aya kadar bakanla birlikte açılışını yapacağız. Gece de acil hizmeti verecek.
Siz de Göktürk’te taşındınız. Sağlıkla ilgili gece size ve ailenizin başınıza bir şey gelirse nereye gideceksiniz?
Kemerburgaz Göktürk’ten 3 km uzakta. O yüzden Kemerburgaz Göktürk’ün acil sağlık ihtiyacını karşılar.2 B çıktıktan bu civarda 1-2 hastane olacak. Sağlık alanı koyuldu plana . Özel sektör veya devlet açabilir. Doktor açığı olduğu için devlet olmazsa özel sektör hastane açacaktır.
Konusu açılmışken 2 B sorunu ne oldu?
2 B planları Büyükşehir’de aralık ayında çıkacak. Düzeltmeler yapıldıktan sonra mağduriyet giderilmiş olacaktır.
Çöp kokusu size de geliyordur. Ne olacak bu koku ?
Çöp artıma tesisinden gelen koku için müracaat ettik. En kısa zamanda orası için çözüm yapılacak. Bu konudaki çözümleri daha sonra açıklayacağım.
Göktürk’te nerelerde vakit geçiriyorsunuz?
Göktürk’e akşam çok geç geliyorum ;7-24 çalışıyorum. Ailemle Kurt Kemerine gidiyorum . Göktürk’te fazla sokağa çıkamıyorum ,resim çektirmek isteyenler yüzünden yolda rahat yürüyemiyorum.
Spor geçmişi olan bir başkansınız. Spora vakit ayırabiliyor musunuz?
Fırsat buldukça Yeşilpınar’da yüzüyorum.
Bundan sonrası için neler planlıyorsunuz?
Siteler ve derneklerle görüş alışverişi yapacağız. Kemer Country başkanı Bülent Sabuncu ile görüştük bundan sonra site müdürlüğü ile görüşeceğiz. Göktürk’ün sorunlarını hep birlikte çözeceğiz.
Bir de yeni yıl mesajı alabilir miyiz?
Yeni yıl yeni ufuklar ,umutlar demek. İnsallah biz de ümit ettiklerimizi gerçekleştiririz.

Bir önceki yazımız olan ‘Gönlümün telini titretecek biri olsa yalnız olmam’ başlıklı makalemizde göktürkkonser, hisar vakfı ve nükhet duru hakkında bilgiler verilmektedir.