Editörün Seçimi

Göktürk’te Evi Olanlara ve Yeni Ev Alacaklara Önemli Bilgiler !..

Yazar  | 

Göktürk – Kemerburgaz bölgesinin başarılı Gayrimenkul Ofisi, RE/MAX Gerçek yöneticisi Tarık Davutoğlu, yeni Emlak Yönetmeliğini, konut piyasalarını  ve yatırımlarla  ilgili tüm merak edilenleri İntown Dergisine anlattı.

Siz ve Göktürk bölgesinde sahibi olduğunuz RE/MAX Gerçek Ofisi ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Adım Tarık Davutoğlu. RE/MAX Gerçek ofisinin brokerıyım. Bölgede sekizinci yılımız bitmek üzere. Sekiz yıldır aynı bölgede, aynı marka ile hizmet veriyoruz.

Şu an ofisimiz 14 kişi ile bölgenin en büyük gayrimenkul ofisi. Büyüklüğünün yanı sıra hepsi eğitimli ve mesleki belgelerini almış, bu işin tüm gerekliliklerini yerine getiren son derece nitelikli bir ekip. Ofisimizin kültürü gereği sürekli eğitim ile kendimizi her zaman geliştirmeye devam ediyoruz. Tabi ofis kültürünün bu şekilde olması, gayrimenkul danışmanlarımızın da bu kültüre değer verip sürekli gelişmeleri ofisimizi bölgenin en başarılı ofisi haline getiriyor.

Yeni Emlak Yönetmeliği sizin gibi yasal çalışan emlak ofislerini olumlu etkiledi mi?

Yeni yönetmelik tam anlamıyla yürürlüğe girdiğinde bizim gibi tüm kurallara uygun ve etik çalışan ofisleri olumlu etkileyecektir. Açıkçası bizim tüm ekibimiz yıllardır, yönetmenliğin şu an zorunlu tuttuğu şekilde zaten çalışıyordu. Bizim için hiçbir şey değişmeyecek. Biz aldığımız tüm portföylerin fiyat analizini somut verilerle yapar, alıcılara mülk bilgilerini-varsa kusurlarını eksiksiz sunar, pazarlamaya başladığımız andan satışın sonlanmasına kadar geçen  tüm süreçleri olması gerektiği şekilde sözleşmelerle, yazılı ve şeffaf olarak yürütürüz. Sözleşmesiz ve yazılı olmayan bir süreç bizim için zaten yoktu. Şimdi yeni yönetmelik de mülk sahiplerine şayet bir gayrimenkul danışmanıyla çalışacaklarsa sözleşme yapma zorunluluğu getiriyor. Mülk sahiplerinin burada dikkat etmesi gereken şey, ticaret bakanlığının belirlediği şartları yerine getirmiş, çalışma izni olan gayrimenkul ofisleri ile ilerlemek ve bir sözleşmeye imza atacaklarsa bunu en iyi hizmeti veren ofisle yapmak. Çünkü mülkünüzü satmasını istediğiniz gayrimenkul ofisi ile artık sözleşme yapma zorunluluğu var, madem buna mecbursunuz en güvenli, şeffaf ve başarılı olanını seçin.  Bunun haricinde emlak portalları da artık çalışma izni olmayan ofis ve danışmanların ilanlarını yayımlamayacak ve yanlış bilgi içeren ilanları da ticaret bakanlığına bildirecekler.

Konut piyasası ile ilgili düşünceleriniz neler?

Açıkçası bu işin merkezinde işin ritmini tutan insanlar olmamıza rağmen bazen biz de çok şaşırıyor ve birçok gelişmeyi tahmin edemiyoruz. Örneğin salgın ile birlikte Mart 2020 tarihinde bizler ve bizim gibi başka bölgelerden birçok gayrimenkul profesyoneli piyasanın çökeceğini ve fiyatların düşeceğini ileri sürdü fakat Haziran 2020-Eylül 2020 tarihleri arasında hem satışlar hızlandı hem de fiyatlar rekor düzeyde arttı. Bu dönemde hemen hemen tüm bölgelerde konut stoğunun azalması, salgının oluşturduğu zor çalışma şartlarından dolayı yeni konut üretiminin yok denecek kadar az olması, gayrimenkulü değerli bir yatırım aracı yapacak gibi duruyor.  Göktürk-Kemerburgaz özelinde bu durum daha çarpıcı. Gayrimenkulün değerli ve nerdeyse  tek kullanımlık ham maddesi olan arsa, bu bölgede oldukça sınırlı. Arsa sınırlı, üretim sınırlı, stoklar tükendi. Bu tablo bize kısa orta vadede konut fiyatlarında yükselme olabileceğini  gösteriyor. Tabi bunu etkileyen çok fazla farklı değişkenler de var. Türk Lirasının döviz  karşısında değeri, mevduat faizleri, belirsizlik, salgının daha da büyümesi talebi bir süre azaltabilir.

Kısa vadede ve uzun vadede yatırım önerileriniz nelerdir?

Yatırım önerisi değil de genel bir tavsiyede bulunmak isterim. Bir mülk alarak yatırım yapmak isteyenler artık yatırım kriterlerinin en başına deprem ve sağlık konusunu eklemeliler diye düşünüyorum. Olası depremin etkileyeceği bölgeleri, yapı türlerini ve riskleri tartarak bölge seçimini yapmak artık çok önemli. İnsanlar büyük hevesle alıp milyonlar harcadıkları evlerini deprem korkusu nedeni ile  apar topar bırakıp, bize gelip bölgeden ev almak istediklerini söylüyorlar. Geçmişte konut  alımları  yapılırken en önemli kriter olarak düşünülseydi keşke bu. Bu hassasiyet konut üreticilerini de bu konuda daha dikkatli ve özenli davranma konusunda motive edebilir. Diğer bir konu sağlık. Salgın bize çok şey öğretti. Hava kalitesi, yaşam alanınızda bahçeniz olmasa da güneşe doyabileceğiniz bir alan bulunuyor olması, toprağa dokunabilmek, çok vakit harcamadan doğaya kavuşmak ve son olarak yaşadığınız bölgenin nüfus yoğunluğu. İyi bir yatırım için artık bu iki konu öncelikli durumda.

Bölge dışında yurt içi ve yurt dışı danışmanlık da yapıyor musunuz?

Biz RE/MAX olarak büyük ve geniş ağı olan bir gayrimenkul firmasıyız. Bu güçlü ağ ülkenin ve  dünyanın  her yerinde müşterilerimizin taleplerini karşılama ve hizmet verme imkanı sağlıyor. Müşterilerimizin talebine göre istedikleri bölgede çözüm ortaklarımızla hizmet verebiliriz.

Bunun haricinde orta vade planlarımız arasında  bölgedeki yatırımcılarımıza yurt dışından belli ülke ve projelerden gayrimenkul pazarlaması yapmak bulunuyor. Tamamen yatırım amacı ile Türkiye’de pek örneği olmayan farklı  gayrimenkul türlerini güvenli bir şekilde buradaki yatırımcılarla buluşturacağız. Birçok ülke ve proje inceledik. En kazançlı olan, hukuki alt yapısı sağlam, şeffaf ülkeler belirledik. Tabi bazı ülkelerdeki projelerin en büyük avantajı döviz ile kira alınması, kira garantisi ve satın alınan mülkün bazı bölgelerde 10-12 senede  kendini amorti etmesi. Bu oldukça kazançlı bir durum ortaya çıkarıyor.

İletişim: 0212 322 00 82

bilgi@remaxgercek.com