İYİ YAŞAM

Göktürk’de Antigravity Yoga yaptıran yerler

Yazar  | 

Sade Göktürk’de antigravity yoga dersleri yoğun ilgi görüyor

Göktürk’deki tek butik Studio Sade Göktürk‘de antigravity yoga dersi veren İlknur Hanlıoğlu‘na sorduk:

AntiGravity yoga nedir? 

AntiGravity yoga , yoga, jimnastik, akrobasi, kiresis, dans, pilates gibi disiplinlerinden alınan hareketlerle yapılan  oldukça özel ve  eğlenceli bir spor. Süspansiyon fitness ve hava yoga tekniği ile olarak da tanımlanabilir. Özel ipek hamağının yardımıyla imkansız sandığınız tüm hareketleri yapabilirsiniz.  Prensipte bedenin yer ile temasını kesiyor; adeta bir kum saati gibi ters dönme hareketleri ile beden sisteminin yenilenmesini sağlıyor. 1000’den fazla hareketi ve etaplarla var.

AntiGravity Yoga’nın  kişisel faydalarından bahseder misiniz?
AntiGravity Yoga bedenle yer çekimi temasını kesmesi, kaslar ve eklemler arasında alan açarak, sıfır sıkışma etkisi yaratıyor. Bu da spor yaparken vücudun esnemesine, uzamasına, rahatlamasına yardımcı oluyor; ağrıları yok ediyor. Beden kadar iç dünyamızdaki  etkilerinden de bahsetmek mümkün. Ruh halini yenileyerek iç dünyamızla yüzleşmemizi sağlıyor, hayatımıza ışık tutuyor. İmkânsız gibi düşündüğünüz hareketleri rahatlıkla yaparak aslında hayatla ilgili de bir yaşam tarzı edinmiş oluyor, karşınıza çıkan engeller ve zorluklarla daha kolay başa çıkabiliyorsunuz.

Vücuttaki etkileri nelerdir?
Anti – Aging: Bedeniniz ne kadar esnek, aklınız ne kadar açıksa o kadar gençsiniz. Vücudunuzu evrene açtığınızda, zihninizi ve iç dünyanızı da açıyorsunuz. İşte bu yüzden AG adeta bir gençlik pınarını keşfetmek ve ondan içmek gibi…
Ağrı Kesici: Sıfır baskı etkisi ile sırtınızdaki ağrılar azalır, kaslar esner ve rahatlar. Operasyon ile tedavisi mümkün olan birçok insan, bu sistem sayesinde sorunlarından kurtuldu ve iyileştiler.
Mutluluk Hormonu Kokteyli: Ters döndüğünüzde vücut sistemi de yenileniyor. Bu da, serotonin, endorfin, oksitasin ve dopamin gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasını tetikleyerek, arttırıyor; beyine temiz kan gitmesi sayesinde de nöroplastisite kapasitesi (öğrenme yeteneği) yükseliyor.
Sıfır Baskı: Eğer yaptığınız sporlar baskı odaklı ise bedeniniz bir süre sonra yorgun ve halsiz düşer; oysaki siz sporu daha dinç ve enerjik olmak için yapıyorsunuz. Dengeli bir fitness yaklaşımında baskı kadar sıfır baskının da olması gerekiyor. Bu sayede kasları güçlendirirken, esnemelerini de sağlayabilir, kendinizi daha dinç hissedersiniz. Ters dönme hareketi beyin ve sinir sistemi için de olumlu etkiler sağlar.
Herkes sıkı ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyor ve farklı egzersiz programlarını deniyor. AntiGravity Yoga’nın diğerlerinden farklı kılan özellikler neler?
Sadece sıkı ve sağlıklı bir vücut sağlamıyor; zihninizin ve iç dünyanızın da sağlıklı olmasına etki ediyor.
Daha önce aktif olarak spor yapmamış kişiler AntiGravity Yoga`ya başlayabilirler mi?
Tabii ki;  herkes rahatlıkla yapabilir. Temel dersler olmak üzere başlangıç seviyesinden etap etap ilerleyebiliyorsunuz.
Nasıl bir egzersiz programı tavsiye edersiniz? AntiGravity Yoga  haftada kaç gün yapmak gerekiyor?
Eğitmenin yönlendirmeleri ile başlangıç seviyesinde başlayan Antigravity Yoga  egzersiz programları, deneyimleriniz ile gelişiyor. Burada ast olan sizin ne istediğiniz, ne hedeflediğiniz. Bu şekilde egzersiz programınız şekillenecektir. Minimum haftada 3 kere yapmanız vücudunuz esnemesi ve rahatlamanız için yeterli olacaktır.
Sade Göktürk
02123222371

Bir önceki yazımız olan Göktürk'de yoga yapılacak yerler başlıklı makalemizde göktürk, göktürk yoga ve sade göktürk hakkında bilgiler verilmektedir.