GÖKTÜRK'TE HAYAT

Göktürk Larus Palas’ta ressam Prof. Dr. Metin EKER’in ‘ZARF ve MAZRUF’ konseptli sergisi

Yazar  | 

SANAT İLETİŞİMSELDİR.

Sanata temasın tüm varlıklara temas olduğunun vehmine varmaktır. Sohbettir, iştiraktır,

Sanata temasın ve sanatı yüceltmenin yep yeni adresi olan POPPY GALLERY, ressam Sedat ÖZER’in küratörlüğünde Göktürk Larus Palas’ta ressam Prof. Dr. Metin EKER’in ‘ZARF ve MAZRUF’ konseptli sergisine ev sahipliği yapacaktır.

13 HAZIRAN 2015 tarihinde, saat 15:00’de gerçeleşecek olan ‘ZARF ve MAZRUF’ temalı sergi;

“Kapsayan kapsanan ilişkisi ya da birbirini tamamlama gücüyle zarf ve mazruf, biri diğerinin gerekçesi olmanın ötesinde, bir çok düalitenin de izahının anahtarıdır. Kültür ve dolayısıyla sanat, sanat ve dolayısıyla insanın kendini gerçekleştirme yetisi ile ilintili olarak kendi kendinin hem zarfı hem de mazrufu olabilmektedir. Sanatçı, kendi ürettiği bir eserin içinde, bir hareketin, bir düşüncenin, bir tasarımın somut ve son derece kişisel bir izi olarak bulunur.metin eker davetiye

Bu durum izleyici için de geçerlidir.

 

Zarf ve Mazruf, ‘ehemmi mühimme tercih etme ile tanımlanan tasavvufta; beni bende demen, bende değilem. Bir ben vardır bende, benden içerü’ ile şahsileştirilen aşkta; Sanat ve sanatsal güzelliğin en üstün olduğu vurgusu yapılan estetikte yüceleştirilmişlerdir.

Zarf ve mazruf, içerikler arası organik ilişkiler ağını tanımlar. Birbirlerinin referans kaynaklarıdır. Taksonominin, sınıflandırmanın, dahası hiyerarşinin bir sistem bütünlüğüne temas etmektir. Zarf ve mazruf, sanatın doğasına ait eylemin iki kelimede temsilidir. Tüm alımlama süreçlerinin olanaklılığını ve özne nesne ilişkisinin kapsamını somutlaştırmaktır.”

Bir önceki yazımız olan BizzPub'da Caz Sahnesi, Paris Cazının temsilcilerinden Kaan Mete TRIO, 07 Mart Cumartesi akşamı başlıklı makalemizde bizz pub göktürk, bizz pub telefon ve caz müzik göktürk nerede hakkında bilgiler verilmektedir.