Editörün Seçimi

Göktürk, Kemerburgaz bölgesinde yapılan gayrimenkul yatırımlarının her zaman yatırımcıya kazandıracağı inancındayım…

Yazar  | 

Yeni Emlak Yasası’nın yürürlüğe geçmesiyle emlak alım satımındaki büyük değişikliği ve bu süreçte  RE/MAX Gerçek ofisinin avantajlarını RE/MAX Gerçek danışmanı LİNDA HURİ AKÖZ İntown Dergisiyle paylaştı.

Kendinizi tanıtabilir misiniz?

Antakya doğumluyum. Üniversite ve yüksek lisans eğitimlerimin ardından Türkiye ve Amerika’da uluslararası firmalarda 15 senelik üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundum. 2015 senesinde gayrimenkul sektörüyle tanıştım. 8 senedir Göktürk’te yaşıyorum. Evliyim, 7 yaşında bir erkek çocuk annesiyim.

Kaç yıldır sektördesiniz?

6 yıldır sektördeyim. Fakat inşaat mühendisi bir babanın kızı olarak kendimi çocukluğumdan beri sektördeymiş gibi hissediyorum.

Ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Gayrimenkul sektöründe hizmetin 2 ayağı var. Alıcı ve satıcı müşteri ayakları…

Alıcı müşterilerimiz, kiralık veya satılık olarak gayrimenkul arayanlar olabilir. Bu müşterilerde en kritik nokta, tam olarak ne istediklerini anlamaktır. Pazara hakim bir gayrimenkul danışmanı ile çalıştıklarında, onun pazardaki tecrübe ve bilgisiyle kendi beklentileri birleşir, en doğru yatırım kararını verirler.

Satıcı müşterilerin hizmetleri biraz farklı. Onların istekleri, gayrimenkullerini en doğru fiyata, en doğru zamanda satmak ya da kiralamak.

Bizim satıcı müşterilerimiz için ilk hizmetimiz gayrimenkullerinin doğru fiyatını belirlemek. Bunun için fiyat analizi yapıyoruz, pazardaki mevcut gayrimenkullerin ve yakın zamanda satılmış gayrimenkullerin fiyat bilgilerini kullanarak satılmak istenen gayrimenkulün fiyatını belirliyoruz.

Doğru zamanda satış için ise doğru pazarlama stratejilerini uyguluyoruz. Bu pazarlama stratejileri, pazarın durumuna ve gayrimenkulün tipine göre farklılık gösteriyor. Bazen sadece bir branda asarken, bazen toplu e-posta veya mesajlar yolluyor… Kimi zaman gayrimenkulün videolarını sosyal medyada hedefleme yaparak reklam olarak yayınlıyor, kimi zaman da sektördeki diğer gayrimenkul danışmanlarına paylaşımlar yapıyoruz. Bunlar aslında en bilinen yöntemler, bunların dışında pek çok profesyonel pazarlama yöntemi daha kullanıyoruz. Pazarın durumu ve gayrimenkul tipine göre bazen sadece tek bir pazarlama faaliyetiyle sonuca giderken, bazen tüm faaliyetleri aynı anda uyguluyoruz.

Her iki müşteri tipinde de kritik nokta, müşteri beklentileriyle pazarın beklentilerinin kesişmesi.

RE/MAX Gerçek ofisinin avantajları nelerdir?

15 senelik pazarlama alanında üst düzey yöneticilikten sonra, bir markanın gücünün tüm müşteriler için tercih sebebi olduğuna inanıyorum. Müşterilerimiz, RE/MAX Gerçek ofisi ile eğitimli, profesyonel ve denetime tabi gayrimenkul danışmanları ile çalışma avantajı elde ediyorlar ve bu avantajların da son derece farkındalar.

Söz gelimi, aldıkları hizmet sonrası memnuniyet veya memnuniyetsizliklerini paylaşabilecekleri uluslararası bir kurumun varlığı, müşterilerin danışmanlarına güven duymasını sağlıyor. Ki bir emlak danışmanının müşterisiyle kurması şart olan tek ilişki, güven ilişkisi…

 

Pandemi sürecinde konut arayanların tercihleri değişti mi?

Tabii ki değişti. Hepimizin hayatı ve tercihleri değişti. Dolayısıyla gayrimenkul tercihleri de değişti. Gayrimenkul danışmanları olarak Göktürk ve Kemerburgaz’a olan ilgiden hep memnunduk, buraya olan talep her sene farklı bir gelişmeyle arttı. Kuzey Marmara Otoyolu, havaalanı, deprem veya deprem açıklamaları…

Şimdi de metro ve pandemi bölgeye olan talebi arttırdı. Tercihler tabii ki bütçeye göre değişiklik gösterse de bahçeli, balkonlu ve site içerisinde olan konutlara olan talep oldukça yükseldi.

Göktürk özelinde konut sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Havaalanı, metro gibi projeler bölgenin değerini çok arttırdı, arttırmaya da devam ediyor. Yeni başlayan ve başlayacak olan markalı konut projeleriyle de Kemerburgaz ve Göktürk bölgesi, hem yaşamak hem de yatırım yapmak için İstanbul’un en iyi tercih edilir bölgelerinden bir tanesi.

Başarınızın sırrı…

Hangi işi yaparsam yapayım ilk hedefim çalıştığım sektörde müşterilerimin tüm sorularını cevaplayabilmek için gerekli tüm eğitimleri tamamlamak. Onca yıl eğitimin, ABD’de yüksek lisansın ve uzun yıllar profesyonel yaşamın ardından gayrimenkul sektörüne girdim.

Tüm bunların ardından Anadolu Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi eğitimimi tamamladım. RE/MAX çatısı altında verilen onlarca eğitim de cabası…

Şimdi de yine üniversitede Adalet Bölümü’nde okuyorum. Özellikle gayrimenkul hukuku konusunda donanımımı arttırmak istiyorum.

Diğer önemli özelliğim ise sanırım müşteriyi çok iyi anlamak ve onlarla empati yapmak. Hangi tip müşterim olursa olsun, doğru soruları sorduğumu ve iyi dinlediğimi düşünüyorum.  Müşterinin isteklerini anlamak, taleplerine cevap verebilmenin bir numaralı kuralı. Tecrübe ve pazar bilgimi kullanarak da hedeflerine ulaşmalarını sağlıyorum. Yüzde100 müşteri memnuniyeti için çalışıyorum.

Yatırım yapacaklara tavsiyeleriniz…

Göktürk, Kemerburgaz bölgesinde yapılan gayrimenkul yatırımlarının her zaman yatırımcıyla kazandıracağı inancındayım. Zira avantajları çok fazla; yüksek eğitim seviyesi, ulaşım araçlarının giderek daha çok çeşitleniyor olması, havaalanına yakınlık, hem zemin hem de yatay mimari sebebiyle depreme dayanıklılık, nispeten daha yeni bir yerleşim bölgesi olması, bölgeyi çevreleyen ormanlar… Yatırım için gerekli bütün bileşenler bu bölgede mevcut.

Eklemek istedikleriniz…

Yeni Emlak Yasası’nın yürürlüğü geçmesiyle gayrimenkul sektöründe hiçbir şey aynı kalmayacak. Her gayrimenkul danışmanının mesleki yeterliliğini kanıtlaması, belli saatlerde eğitim alması gibi zorunluluklar geliyor. Mutlaka fiziki bir ofisinin ve şirketinin olması gerekiyor. Profesyonel gayrimenkul danışmanları müşterilerine doğru hizmeti vermek adına tüm bunları yaparken alıcı ve satıcılara da bu süreçte bazı görevler düşüyor. Çalıştıkları danışmanının mesleki yeterlilik belgesini sorgulaması, web sayfalarında gördükleri ama aslında var olmayan ya da yanlış ve yanıltıcı ilanların bildirilmesi gibi konular, sektörü geliştirmek adına çok önemli. Bu sektörde herkesin bilinçlenmesi gerekiyor ki yatırımlarımız daha da değerlensin.

Bana derginizde yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim…

Bir önceki yazımız olan Göktürk'te Evi Olanlara ve Yeni Ev Alacaklara Önemli Bilgiler !.. başlıklı makalemizde Emlak Yönetmeliği, gayrimenkul ve gayrimenkul danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.