EĞİTİM-SANAT

GL’ONZE CAM VE BRONZ HEYKEL SERGİSİ…

Yazar  | 

 

GL’ONZE Cam ve Bronz Heykel sergisinin  oluşumunu,  “Cam benim tutkum” diyen Ayşen Savcı ile görüştük;

Cam Türkiye’de sanat denilince hemen akla gelen bir malzeme değil. Oysa benim yıllarca yaşadığım ve çalıştığım İsveç’te çok değer verilen bir çağdaş sanat malzemesi. Cam ile çalışmanın pek çok zorluğu var, kaprisli bir malzeme… Ama cam aynı zamanda, üç boyutluluğa getirdiği çok farklı olanaklarıyla, saydamlığı sayesinde renk ve form kombinasyonlarına tanıdığı farklılaşmayla, başka hiç bir malzemenin sunamayacağı olanakları sunuyor.

Cam benim tutkum! Ben tek tek tasarladığım heykellerimi, sadece tek bir defa kullanılabilen ısıya dayanıklı kalıplar vasıtası ile fırınlarda camı önce eritip sonra da soğutmayı içeren uzun ve meşakkatli bir süreç sonucunda, cam heykellere dönüştürüyorum. Sanatımı cama yansıtarak, camı bir tuval gibi kullanarak üç boyutlu resimler yapıyorum. Heykellerimi zaman zaman doğal taşlarla birleştirerek bende iz bırakan hikayeleri ve duyguları işlemeye çalışıyorum. Çalışmalarım içinde yaşadığımız zamanın ruhunu yansıtsın istiyorum. Elbette bir de içinde yaşadığım coğrafyanın doğasından ve kültürel geçmişinden etkilenmiş olan işlerim de var. Tanrılar, tanrıçalar, denizle ilgili her şey camlarıma yansıyor…

Yapmak istediğim, camın gizemli ışığını, görsel hareketliliğini, dokusunu, katman katman derinliğini kullanarak camlarıma kimlik kazandırarak hayat vermek. Kısacası camın ruhunu ortaya çıkarmaya çalışıyorum…

Şimdi GaleriDeniz’de devam etmekte olan sergimde, hem camı bir tuval gibi kullanarak yarattığım yeni seri işlerim, hem de daha önceki koleksiyonlarımlan işleri görmek mümkün. Ziyaret etmeyi arzu eden sanatseverler için sergi 21 Ocağa kadar açık.

 

Bir önceki yazımız olan Dünya’nın En Prestijli Liselerini Türk Öğrencilerle LML ile Buluşuyor başlıklı makalemizde info@lmkconsulting.org, LMK Consulting ve Phillips Academy hakkında bilgiler verilmektedir.