DEKORASYON

FENG SHUI İLE İLKBAHARA HAZIRLANIN….

Yazar  | 

Feng Shui ile sadece evlerinizde değil bahçelerinizde ve teraslarınızda da 5 elementi kullanarak büyük değişimler yapabilirsiniz. Bunun için, “madeinfengshui”  danışmanlığın hizmetlerine başvurun…

 

 İlkbahar yenilenmenin, başlangıçların ve değişimin zamanıdır.

Evlerinize, bahçelerinize ilkbaharın taze enerjisini davet edin. Bahar yaklaşırken nasıl ki bedenimizdeki uyanışa kulak vererek tazelenme, arınma ihtiyacı hissederiz, mekânlarımız da aynı ihtiyaç içindeler. Evlerimiz de tıpkı bedenimiz ruhumuz gibi, nefes almak, tazelenmek ister.  Onlara kulak verelim ve küçük adımlarla bahar temizliğine başlayalım. Mekânlarımızı tazelemek ve temizlemek için neler yapabiliriz?

 Evlerimizi elden geçirme dönemi

İşe öncelikle evimizi eski, kullanılmayan, bozuk eşyalardan arındırarak başlayabiliriz. Zaman içerisinde biriken ve ev içerisinde dağınıklık yaratan her şey enerjiyi durağanlaştırır. Dağınıklık aşırı hale geldiğinde evinizin enerjisi tıkanır. Feng Shui’de en çok üzerinde durduğumuz konulardan biri enerjinin rahatça akmasıdır. Seneler içinde farkında olmadan biriktirdikleriniz, belki lazım olur diye sakladığınız her şey enerji akışını tıkar, sizi geçmişe bağlar, yeniliklere adım atmanızı engeller. Kullanmadığınız kıyafetlerinizi, eşyalarınızı ihtiyaç sahiplerine verin, onarılmayı bekleyen eşyalarınızı onarın. Su damlatan musluklar, çalışmayan saatler, kırık sandalyeler enerji akışını olumsuz etkileyen şeylerdir. Bunları onarmayı ertelemekle yaşamınıza çekeceğiniz olumlu enerjiyi de ertelediğinizi unutmayın.

İlkbaharın taze enerjisini evlerimizin içine alalım. Evlerinizi havalandırın, temiz havanın içeri nüfuz etmesini, evin nefes almasını sağlayın. Gün içerisinde, evin, mümkün olduğunca çok  ışık ve güneş almasını sağlayın. İlkbaharın renklerini, ilkbaharın taze çiçekleri ile mekanlarınıza taşıyın.

 

 


Teras ve Balkonlarımızı uyandırıp,  ilkbaharın renkleriyle buluşturalım

Balkonunuzda, bahçenizde yetiştireceğiniz bahar çiçekleri ile bereketi davet edin. Bitkileriniz bakımsız kalmışsa mutlaka elden geçirin. Kurumuş solmuş bitkiler olumsuz chi enerjisi yayar. Balkonunuz küçük ya da büyük olsun, orada da, Feng Shui uygulaması yaparak kendinize bir enerji alanı yaratabilirsiniz. Hangi elemente ihtiyaç duyduğunuza göre şekillenecek balkonunuzda bitkilerin yanı sıra küçük bir su objesi, kaktüs köşesi, taş bir heykel kullanabilirsiniz.

Eğer bahçeli bir eviniz varsa bu düzenlemeyi büyük ölçekte bahçeye de taşıyabilirsiniz. Tabii gene öncelikle bahçenizin bahar temizliğini yapıp, kurumuş ot ve bitkilerden arındırmanız ve yenilenmeye hazır hale getirmeniz lazım. Doğada daha çok vakit geçireceğimiz bahar aylarında doğanın pozitif enerjisinden maksimum yarar sağlamaya çalışalım. Bahçenizi, baktıkça size huzur veren renk ve malzemelerle donatın.  Güzel bir bahçe düzenlemesi evinize gelen chi enerjisini güçlendirir, olumsuz enerjiyi ise uzak tutar. Evlerimize uyguladığımız klasik Feng Shui yönteminde yaptığımız gibi enerji haritasını çıkarıp bahçenin ihtiyacı olan elementleri belirleyebiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

5 Element Bahçede

Beş elementi bahçede nasıl aktive ederiz, ona bakalım. Eğer bahçede su elementine ihtiyacınız varsa süs havuzu, fıskiye gibi düzenlemeler bereket enerjisini arttıracaktır. Ateş elementine ihtiyacı olan yeri kırmızı, mor, pembe çiçeklerle destekleyin. Çiçeklerden yayılan kokular ruhunuza nasıl iyi geliyorsa mekana yaydığı pozitif enerji de o kadar olumlu olur. Toprak elementi için doğal taşlarla yapacağınız bir uygulama çok etkili olacaktır. Klasik bir Zen Bahçesi uygulaması hangi ölçekte olursa olsun olumlu etkisini hissettirecektir. Ferforje mobilyalar, metal rüzgâr çanları metal elementini destekleyecektir. Ağaç elementi için ise, bahçe mobilya ve aksesuarlarında ahşabı tercih edebilirsiniz.

Bahçe içerisindeki yürüyüş yollarını mutlaka kavisli yapın, keskin köşeler sert dönüşler doğa ile uyumsuzluk yaratır ve olumsuz chi’yi çeker.

Baharın taze enerjisinden yararlanmak için yapacağınız bütün bu mekânsal değişikler ruhunuza da iyi gelecektir.

Made in Feng Shui Danışmanlık

www.madeinfengshui.com

https://www.facebook.com/madeinfengshui/

https://www.instagram.com/madeinfengshui/

Bir önceki yazımız olan Geberit Setaplano Duş Zemini, pürüzsüz geçişleriyle banyoları minimalist bir çizgiyle buluşturuyor başlıklı makalemizde Geberit ve Geberit Setaplano Duş Zemini hakkında bilgiler verilmektedir.