GÖKTÜRK'TE HAYAT

Eyüp’te Her Can Kıymetli

Yazar  | 

Eyüp’te Her Can Kıymetli

Eyüp Belediyesi ilçede gerçekleştirdiği yatırımlarında sokak hayvanlarını unutmadı. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, sokak hayvanları için bugüne kadar yaptığı pek çok yatırıma Kemerburgaz Sokak Hayvanları Kliniği ile bir yenisini daha ekledi. Klinikte tedavi altına alınan ilk hasta ise ayağı kırılmış halde bulunan 1.5 aylık yavru bir kedi oldu.

Eyüp Belediyesi tarafından Kemerburgaz’da yapılan hayvan kliniğinin açılışını Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın gerçekleştirdi.

Açılışa; Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, AK Parti Eyüp İlçe Başkanı Süleyman Aykaç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Muhammet Nuri Coşkun ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ONLAR BİZE EMANET

Açılışta yaptığı konuşmada, sokak hayvanlarına yönelik bir çok hizmet gerçekleştirildiğini belirten Başkan Remzi Aydın, “Sokak hayvanlarına iyileştirme yapmak ve onların yaşayacakları mekanlar oluşturmak, onların sağlıklarını takip etmek hem onlar açısından hem de diğer çevre ve insanlar açısından faydalı bir çalışma. Hayvanlarımız bize emanet, bunların emanet olduğu bilinciyle hareket ederek Eyüp Belediyesi yaklaşık 3 yıldan beri çok ciddi projeler gerçekleştiriyor. Hayvan ambulansı, veteriner hizmetleri müdürlüğümüz ve nihayet Kemerburgaz Sokak Hayvanları Kliniğimizi resmi olarak açmış bulunuyoruz. Bu çalışmamızla; kedilerimizi, köpeklerimizi, kuşlarımızı ve diğer sokak hayvanlarımızın sağlıklarını ve güvenli yaşamalarını sağlamaya çalışıyoruz. Onların her türlü sağlık problemlerini halletmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

İLK HASTA YAVRU BİR KEDİ OLDU

Konuşmasında, ayağı kırık yavru bir kedinin klinikte tedavi altında bulunduğunu belirten Başkan Aydın, “Ayağı kırılan kedimiz de bu güne denk geldi. Aslında bir kaç aydır fiilen çalışıyordu ama bugün resmi açılışını yaptık. Bu yavru kedimiz annesi tarafından terk edilen 1.5 aylık bir bebek. Ayağı kırılmış. Arkadaşlarımız bu kedimizi almışlar, tedavisini yapmışlar. Tedavisi bittikten sonra da kedimiz sahiplendirilerek ev ortamında ve doğal ortamda yaşamına devam edecek ” dedi.

Konuşmasının ardından ise veterinerlik çalışanları, Başkan Remzi Aydın’ın 2015 yalında kucağına alıp sevdiği Garip isimli yavru köpeği kürsünün yanına getirerek bir sürpriz yaptılar. Garip’in kucağında olduğu halde fotoğrafla birlikte kürsüye gelmesiyle Başkan Aydın, “O zaman çok küçüktü. Şimdi büyümüş, bakımlı hale gelmiş” diyerek yanına gelen Garip’i sevdi.

Açılışın ardından ise Başkan Aydın kliniği gezerek, yapılan çalışmalarla ilgili veteriner hekimlerden bilgi aldı.

Kemerburgaz’da 170 metrekare alan üzerinde kurulu olan Eyüp Belediye Başkanlığı Veteriner İşleri Müdürlüğü Sokak Hayvanları Kliniği önünde sürekli olarak bir hayvan ambulansı bulunacak. Muayene odası, ilaç odası, ameliyathane gibi alanları bünyesinde barındıran klinikte, 3 veteriner hekim ve bir yardımcı personel görev alarak haftanın her günü ilçedeki hayvanlara yönelik sağlık hizmeti verecek.

Klinikten, sabit numara ile aranıp bilgi alınabilecek. Kliniğin karşısında da yine sokak hayvanları için yaşam alanları oluşturuldu.

KLİNİKTE VERİLECEK HİZMETLER

Klinik, Kemerburgaz ve Göktürk başta olmak üzere Eyüp geneline gündüz saatlerinde hizmet verecek. Klinikte; ilçe genelindeki sahipsiz hayvanların klinik (ayakta) düzeyindeki teşhis ve tedavilerinin yapılması, sahipsiz hayvanların poliklinik (yatarak) düzeyindeki teşhis ve tedavilerinin yapılması için sevk edilmesi, sahipsiz kedilerin kısırlaştırılmalarının yapılması, sahipsiz hayvanların kuduz aşılamalarının yapılması, parazit uygulamalarının yapılması, mikroçip uygulamalarının yapılarak kayıt altına alınması, sahiplendirilmesi hizmetleri verilecek.

Sahipli hayvanlar için ise; kuduz aşılarının yapılarak kayıt altına alınması ve mikroçip uygulamalarının yapılarak kayıt altına alınması işlemleri gerçekleştirilecek.

Bir önceki yazımız olan Paradise Flowers Hizmetinizde.. başlıklı makalemizde göktürk, Kazım Elibüyük ve Paradise Flowers hakkında bilgiler verilmektedir.