GÜNDEM

KADIN ESNAFLAR REMZİ AYDIN’A ŞİKAYETLERİNİ PAYLAŞTI

Yazar  | 

MEC_6164MEC_6176MEC_6200MEC_6214MEC_6226Göktürk ve Kemerburgaz kadın esnaflar ile Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Kemerburgaz Kurtkemeri  Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen kahvaltılı bir toplantıda bir araya geldi.

 

Eyüp Belediyesinin çalışmalarının anlatıldığı bir sinevizyon gösterisiyle başlayan toplantıda daha sonra kadın esnafların talep ve isteklerine yer verildi. Kadın esnafların sorularından önce kısa bir konuşma yapan Başkan Remzi Aydın, “Kadın olmak gerçekten zor. Yükünüz çok ağır. Hem evde hem de işte çalışıyorsunuz.” dedi.

Eyüp’teki kadın esnaflarla ilk kez özel bir toplantıda bir araya gelindiğini belirten Başkan Aydın, “Toplumumuzda kadının yeri önemlidir. Bir eş, bir anne, bir arkadaş ya da bir doktor, bir avukat, bir esnaf, bir memur gibi birçok rolü var. Buna rağmen güçlüsünüz. Erkeklerden daha güçlü bir yapınız var. Ayrıca kadınların çok çocuk yapmasından yanayım. Doğumun insan vücudunu yenilediği bilimsel olarak kanıtlanmış. İnsan vücudu doğum sonrası daha sağlıklı oluyormuş. Sağlıklı olmak için doğum yapmanın gerekli olduğunu düşünüyorum. Kadın olsaydım sağlık için çok çocuk yapardım.” diye ifade etti.

 

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN SÖZ VERDİ

 

Samimi bir ortamda gerçekleşen etkinlikte Kemerburgaz ve Göktürk kadın esnafları sorunlarını dile getirdi.  Kemerburgaz’ın pazar yeri ile ilgili sorulan bir soruya Başkan Remzi Aydın, talep üzerine yerinin değiştirileceğini söyledi. Diğer bir soru da ise, işlerin az olduğunu buna rağmen yüksek kira yüzünden sıkıntı çektiklerini, belediyenin bu konuda çalışmalar yapılması istendi. Başkan Aydın da belediye olarak sadece festival düzenleyerek destek verebilecekleri bilgisini verdi. Ayrıca Kemerburgaz Polikliniği’nde doktor azlığından şikayet eden esnaf, Başkan Aydın’dan Sağlık Bakanlığı ile bu konuda görüşeceği sözünü aldı.

GECE YOLLAR KARANLIK

 

Göktürk’ün de başlıca sorunlarının paylaşıldığı etkinlikte otobüs durağı yer değişikliğine gidileceğini, Göktürk Caddesi’nde otobüs durağı konacağı bilgisini paylaştı. Göktürk’ün tek ilkokulu olan Nejat Sabuncu İlköğretim Okulu’nda ikili eğitim sistemi olduğu ve tüm gün eğitime geçildiğinde bu okulun yetmeyeceği bilgisini de paylaşan bir esnafa, Başkan Aydın, Milli Eğitim Bakanlığı ile bu konuyu görüşeceği sözünü verdi. Kadın esnaflar tarafından gece yolların aydınlatılması ve yolların temizliğinin yeteri kadar olmadığı belirtildiğinde ise Başkan Aydın, yurt dışında halkın çöp ve temizlik konusunda daha titiz, daha duyarlı olduğunu bu yüzden bizlerin de vatandaş olarak devlete yardımcı olmamız ve temizlik konusunda daha dikkatli ve duyarlı davranmamız gerektiğini söyledi. Neşeli bir ortamda geçen kahvaltı sonrası, bu tür etkinliklerin daha geniş kapsamlı olarak yenilenmesi gerektiği kanaatiyle toplantı sona erdi.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Oyuncu Altan Erkekli de Kuzey Ormanları Savunması ile , ‘Ormana demir yolu yapılmaz’ demek için Belgrad Ormanları’ndaydı başlıklı makalemizde altan erkekli, dekovil hattı ve kemerburgaz hakkında bilgiler verilmektedir.