GÜNDEM

En önemli yatırım kişinin kendine yaptığı yatırımlardır. Yani Sağlık ve eğitim.  Sağlığınız olmadan hayattan keyif alamazsınız..

Yazar  | 

 

Son dönemde adını sıkça duymaya başladığımız Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile ilgili olarak, Göktürk’de pek çok mekanın sigortasını yapan, sigortacı komşumuz Mehtap Aslanoğlu’nu ziyaret ettik.

 

Mehtap Hn; Tamamlayıcı Sağlık Sigortası adını son dönemde çok duymaya başladığımız bir ürün, özel sağlık sigortası ile arasındaki farkı nedir ?

SGK güvencesine sahip kişilerin özel hastane konforundan   ekonomik şekilde yararlanabilmesini sağlayan bir sigorta çeşidi. Burada en önemli husus yaptıracak kişinin SGK ’lı olması, böylelikle hem kişinin kendisi, hem de poliçeye ailesini dahil etti ise, aile fertleri ile birlikte anlaşmalı özel hastanede tedavi alabiliyorlar.

Bir örnek verebilir misiniz? Sistem nasıl çalışıyor ?

Diyelim ki bir ameliyat olacaksınız, normalde SGK’lı  olduğunuz için bir kamu hastanesinde hiç bir ücret ödemeden ameliyat olabilirsiniz. Ancak daha konforlu bir hizmet almak isterseniz, SGK ile anlaşma yapmış özel hastanelere gidebilir, ücret farkı ödeyerek ameliyatınızı anlaşmalı hastanede olabilirsiniz. Burada Özel Hastanenin ilgili ameliyat fiyatı 30.000 TL. ise, genelde SGK’nın anlaşması 20.000 TL. ödemek şeklinde oluyor. O takdirde hasta kalan 10.000 TL. yi hastaneye nakit olarak ödemek durumunda kalıyor. İşte kısaca TSS dediğimiz Tamamlayıcı Sağlık Sigortası tam da burada devreye giriyor ve aradaki 10.000 TL. farkı özel hastaneye ödüyor. Bu şekilde hastanın cebinden hiç para çıkmadan ameliyatını özel hastanede olmuş oluyor.

Oldukça faydalı bir ürünmüş , peki hangi hastanelerde geçiyor  ?

Hangi hastanelerin SGK ile anlaşmalı olduğu, kurumun web sayfasında  güncel bulunuyor.  Sigorta Şirketleri bazında farklılıklar olabilse de  Medical Park, Medipol,  Medicana, Medilife, Avicenna,  Bezmialem, Derindere, Kolan,Türkiye Gazetesi Hastanesi gibi hastanelerde geçmektedir. Göktürk özelinde de Mono Tıp Merkezi ‘ni sayabiliriz.

Sadece ameliyatlarda mı geçerli ? Muayene olamıyor muyuz ?

Muayene de olabiliyorsunuz ancak, Sigorta Şirketi özelinde değişen rakamlarla yıllık 8-10 adet. Bir yılda kaç defa hastaneye gittiğimizi düşünürsek çok yeterli bir sayı. Görüntüleme, laboratuvar hizmetleri, ileri tanı yöntemleri ve fizik tedavi masrafları da karşılıyor. Buradaki ölçü SGK’nın kendi hastanelerinde karşıladıklarının aynısı olması, SGK kendisi neyi karşılıyorsa, anlaşmalı özel hastanelerde de aynı tedavileri karşılıyor.

Herkes yaptırabiliyor mu ?

Kişinin SGK’lı olması gerekiyor . Bebek ise  14 gününü doldurmuş olmalı, yetişkinler ise  ile 59 yaş aralığında ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı. Ayrıca Allah korusun kanser, kalp damar cerrahisi gibi ağır hastalıklarda Liv Hospital vb gibi A+ hastanelerde de geçerli .

Peki maliyetler nasıl oluyor? Malum zor bir yıl dönem geçiriyoruz.

Yaşa göre değişmekle birlikte, eğer geçmişten gelen bir rahatsızlık yoksa, karı koca 40 yaş toplam maliyet 2.800 TL. mertebesinde.

Mehtap Hn. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, son sözü size bırakalım.

En önemli yatırım dolar, arsa, altın değil, kişinin kendine yaptığı yatırımlardır. Yani Sağlık ve eğitim.  Sağlığınız olmadan hayattan keyif alamazsınız, kendinize iyi bakın!

Bir önceki yazımız olan Yılbaşı Reytingleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.