GÜNDEM

Duyuyorum Ama Anlayamıyorum

Yazar  | 

Duyuyorum Ama Anlayamıyorum

Duyabiliyorum ama net anlayamıyorum. İşitme kaybım mı var?

İşitme kaybı yaşayan bireylerden en çok duyduğumuz şikayet, “Duyabiliyorum ama anlayamıyorum.” Eğer siz ya da sevdiklerinizden birisi de bu durumu yaşıyorsa, işitme kaybı olabilir.

İşitme kaybı sadece kulaklarla ilgili değil, sesin anlamlı kelimelere çevrildiği beyin ile de ilgilidir. Ağzımızdan çıkan her bir kelime ve harfi işitmemize destek çıkan ve özellikle de duyduğumuz sesi anlamlı hale getiren beynimiz de işitme serüveninde bize destek olmaktadır.

Bazen, sessiz bir ortamda bile konuşmayı anlamakta sorun yaşadığınızı fark edebilirsiniz ancak arka plan gürültüsü varsa veya birkaç kişi aynı anda konuşuyorsa, bir konuşmayı takip etmek neredeyse imkansız hale gelebilir. İşitme kaybı olan kişiler, başkalarıyla etkileşim kurmanın çok zor olması nedeniyle bir zamanlar keyif aldıkları hareketli sosyal ortamlardan veya kamuya açık yerlerden kaçınmaya başlayabilirler. Kısacası bu durum sizi sosyal çevrenizden de alıkoyar. Akabinde ise psikolojik problemlere kadar yol açan bir durumdur.

Salata mı dediniz, Alata mı?

Konuşmada, ünlü sesler (A, E, I, O ve U) düşük frekanslı iken, ünsüz sesler (S, F, Th, Sh, V, K, P ve diğerleri) yüksek frekanslıdır. Ünlü sesleri duymak konuşmanın varlığını fark etmenize yardımcı olur, ancak konuşmaya anlam katan ve bir kelimeyi diğerinden ayırt etmenizi sağlayan ünsüz seslerdir. Ünsüzler arasındaki ince farkları duyamadığınızda, “kedi” ve “şapka”, “salata” ve “papağan” gibi kelimeleri ayırt etmek zor olabilir. Bu yüzden yaşa bağlı işitme kaybı veya aşırı gürültü maruziyeti olan birçok insan, sesin var olduğunu bildikleri halde konuşmaları anlamada zorluk çeker.

https://www.gokturkisitme.com.tr/tr

 

Aileniz, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınız sizinle konuşurken dinlemediğinizi düşünüp hayal kırıklığına uğrayabilirler. Eşiniz sizi “işine geleni duyuyorsun” diyerek suçlayabilir. Siz de başkalarını mırıldanmakla ya da kısık konuşmakla suçlayabilirsiniz. Bazen soruları yanlış yanıtlayabilir ve şakaların püf noktalarını kaçırabilirsiniz. Diğer zamanlarda biri size bir şey söylediğinde, gerçekte ne söylendiğini anlamamanıza rağmen pot kırmayıp gülümseyip başınızı sallayarak dinliyormuş gibi yapabilirsiniz. Eğer bu sorunları sizde yaşıyorsanız işitme kaybınız olabilir. İşitme kaybınız var ve siz hala önlem almadıysanız da bu durum sizin sosyal ilişkilerinizi, kariyerinizi ve günlük yaşamınızı olumsuz yönde etkiler.

https://www.gokturkisitme.com.tr/tr/blog/duyuyorum-ama-anlayamiyorum

 

Göktürk İşitme Cihazları
İletişim:  info@gokturkisitme.com.tr
 +90 (530) 383 75 10
 Göktürk Merkez, Belediye Cd. No: 16/5, 34077 Eyüpsultan/İstanbul

Bir önceki yazımız olan İşitme Cihazı Çeşitleri Nelerdir? İşitme Cihazı Nasıl Çalışır? başlıklı makalemizde göktürk, Göktürk İşitme Cihazları ve https://www.gokturkisitme.com.tr/tr hakkında bilgiler verilmektedir.