RÖPORTAJ

DÜNYA VATANDAŞI OLMAK İSTEYENLERE…

Yazar  | 

SON DÖNEMİN GÖZDE KONU BAŞLIKLARINDAN BİRİ DE YURTDIŞINDA GÖÇMENLİK VE VATANDAŞLIK. BU KONUDA TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN KURUMLARINDAN BİRİ OLAN  SEN INTERNATIONAL ÇEYREK ASIRLIK TECRÜBESİ  İLE YURTDIŞINDA YAŞAMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZA TİTİZLİKLE HİZMET VERİYOR.

 

KONUNUN DETAYLARINI SEN INTERNATIONAL’IN BAŞKAN YARDIMCISI BAHAR SAYAN GÜREL İLE KONUŞTUK…

Öncelikle Sen International’dan bahsedelim. Global çalışan yerel bir kuruluş sanırım?..
Sen International, İstanbul Barosu ve Kanada Göçmenlik Danışmanları Cemiyeti üyesi Av. Mazlum Şen tarafından kurulmuş olup, 25 yıldır kendi alanında Türkiye’nin lider hukuk firmasıdır. Göçmenlik ve vatandaşlık konusundaki tecrübemiz ile yurt dışında yaşamak isteyen birey ve ailelerin yurtdışında yaşam kurmalarına, statü edinmelerine profesyonel olarak hizmet veriyoruz.

Biraz da sizi tanıyalım… Bugüne kadarki kariyer yolculuğunuz hakkında bilgi verir misiniz? Sen International’la buluşma noktanız?
Uzun yıllar mühendislik kökenli bankacı ve yönetici olarak çalıştım. Anne olduktan sonra , herkes gibi ben de oğlumu dünya vatandaşı olarak geleceğe hazırlamak istedim. Kurumsal hayattaki tecrübemi aktardığım, Sen International’daki görevim gereği dünya genelindeki uygulamaları detaylı değerlendirme fırsatım oldu. Çocuğumun geleceğini kurgulamanın sadece eğitim planlamasından geçmediğinin farkında olarak, ona uluslararası bir statü kazandırmayı amaç edindim. Sen International’ın hizmetlerini kendim ve ailem için değerlendirirken, çevreme ve danışanlarımıza da aynı samimiyetle bu bilgi ve deneyimleri aktarıyorum.

Günümüzde ne tür göçmenlik biçimleri söz konusu? Genelde hangi ülkeler tercih ediliyor?
Danışanlarımızın tercih ettikleri ülkeler, çocuklarının eğitimine ilişkin gelecek planları, profesyonel hayatlarındaki deneyimler ve yatırım yapabilecekleri tutara göre değişkenlik göstermekte. Gerek ücretsiz ve kaliteli eğitim sistemi sunması, gerek sosyal devlet oluşu Kanada’yı diğer ülkelere göre öne çıkarmakta. Bununla birlikte, yeni iş kurma fırsatlarında sağladığı kalıcı oturum izni (göçmenlik) ile Kanada Start-up vize; yatırımın karşılığının vatandaşlığa giden göçmenlik ve şirket hissedarlığı olarak hızlıca geri alınması yönünde avantaj sunmakta. Danışanlarımızın ikinci tercihi, yaptıkları devlet tahvili veya gayrimenkul yatırımı ile oturum izni veya direkt vatandaşlık edinimi olarak değişmekte. Burada ne kadarlık bir yatırım yapılacağı, ne kadar zamanda pasaporta ulaşma isteği belirleyici olmakta. Genelde, Avrupa ülkeleri arasından maliyet ve statü edinme süresine bağlı olarak Malta, Bulgaristan direkt vatandaşlık statüsünü tanırken, Portekiz ve diğerleri oturum izni ile sürece başlamakta. Daha detaylı bilgi almak isteyen okurlar www.sen-international.com adresimizden maliyet-süre karşılaştırmalarına bakabilirler.

Hedef kitleniz, müşteri profiliniz hakkında bilgi verir misiniz?
Dünya vatandaşı olmak isteyen herkes aslında hedef kitlemiz. En değerli varlığımız çocuklarımızı da buna göre yetiştirmek, yurtdışında eğitim aldırmak istiyoruz. Çoğu zaman bunu liseden başlayarak yapıyoruz. Bu anlamda, çocuklarına yurtdışında eğitim planlaması yapan aileler çoğunluğu oluşturuyor. Danışanlarımız kendilerine ve çocuklarına statü kazandırırken, toplam eğitim masraflarını da büyük oranda azaltmış oluyorlar.

Göçmenlikte, özellikle Kanada göçmenliğinde güncel trendlerden bahsedebilir misiniz?
Kanada göçmenliği bilinen en eski programlardan olup, zamanla ‘yetenek ve bilgi’ sahibi birey arayışından ‘yatırım yapan, iş hayatında tecrübeli’ bireyleri ülkeye davet etmeye evrildi.
Teknolojinin, yapay zeka ve dijitalleşmenin artmasıyla birlikte, bu temelden yola çıkan çevreye duyarlı, yenilikçi şirketlere ev sahipliği yapma isteği Kanada Göçmenlik programlarında yeni bir vize şeklini ortaya çıkardı: Kanada Start-up Girişimci Vize.

Start-up yoluyla Kanada’ya göçmen olmanın avantajları nelerdir? Sizin buradaki rolünüz nedir?
Kanada Start-up vize programı , şirket kurucularına göçmenlik (kalıcı oturum) imkanı sağlamak üzere dizayn edilmiştir. İnovatif 1 şirket altında 5 yatırımcı Kanada göçmenliğine hak kazanabilmektedir. En büyük avantaj, başlatılan Start-up ın fikir sahibi ve sermayedarı olarak göçmenlik statüsüne direkt ulaşılmasıdır. Ankara Anlaşması veya diğer şirket açılarak alınan ülke statüleri Çalışma İzni, Geçici Oturum İzni gibi sınırlandırılmış veya sürekli yenilenmesi
gereken statülerden oluşur. Bu tip bürokratik stresler iş sahiplerinin konsantrasyonlarını bütünüyle işlerine vermelerini engellediği gibi, Start-up ın başarılı olmaması halinde statülerini de kaybetmelerine neden olmaktadır. Kanada Start-up vize ile statünüz göçmenliktir ve
tek odaklanmanız istenen işinizi büyütmek olacaktır. Üstelik sürecin başından itibaren belli bir süre şirketinize mentorluk yapan kuruluşlar da size destek olmaya devam edecektir. Bir diğer önemli nokta ise, göçmenlik gibi zor elde edilen bir statüye daha hızlı ve uygun maliyet ile ulaşılmasıdır
ki, bu da hem şirketin ana fikir sahibini hem de ana fikre yatırım yapan sermayedarları rahatlatmaktadır. Sen International olarak kurguladığımız modelde, girişimci ve girişime yatırım yapanları bir araya getiren, buluşturan, böylece start-up ların sermaye sorunu gibi önemli bir
kilometre taşını başından çözen, birleştiren ve süreci başlatan önemli bir rolümüz var

Adres: Abdi İpekçi Cad. Yorulmaz Apt.
No:17/2 Nişantaşı
T: 0212 296 54 04
www.sen-international.com

Bir önceki yazımız olan Obsesif Kompülsif Bozukluk (Takıntı hastalığı) ve Çocuklar başlıklı makalemizde göktürk, intown ve intowndergisi hakkında bilgiler verilmektedir.