GÖKTÜRK'TE HAYAT

Do A Loop Çocuklarınızı Jimnastikle Tanıştırıyor

Yazar  | 

 Do A Loop Çocuklarınızı

Jimnastikle Tanıştırıyor

Çocukların temel hareket eğitimlerinin ve motor beceri gelişimlerinin doğru şekilde tamamlanmasını amaçlayan ve bu doğrultuda hareket eden Do A Loop; her çocuğun yeteneklerinin ve yatkınlıklarının farkına varması için çalışıyor.

 

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhaba, adım Noyan Hoşser… 1994 yılından beri sporcu, antrenör, idareci ve diğer görevlerim ile jimnastik camiası içinde bulunan bir jimnastik aşığıyım. Basketbol branşında da lisanslı anlamda müsabaka tecrübelerim olmasına rağmen jimnastikten hiç ayrılamadım. Şu anda da İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Yöneticiliği – Tezli Yüksek Lisans Bölümü’nde tez aşamasında eğitimimi sürdürürken İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapıyorum.

 

“Sen müthişsin…” Do A Loop’un temel bakış açısını böyle özetleyebilir miyiz?

Yaşamın kendisi müthiş ve mucizevi bir şey. Her birey özeldir ve bir yarışı kazanarak dünyaya gelir. Bizler her çocuğun özel ve kendine özgü olduğunun farkındayız. Her çocuğun kendi bedeninin farkına varması, onu kullanmayı öğrenmesi, kendi yatkınlık ve yeteneklerinin farkına varması kadar müthiş bir şey olabilir mi? “Kendini Gerçekleştirme” insanın kendisini ve bedenini tanıması ile başlar. İletişim kurmayı, konuşmayı, yürümeyi, dünyaya geldikten sonra öğrenen bir insanın; baş aşağı durmayı, havada takla atmayı öğrenmesi müthiş bir şey değil mi? Ya da bu gelişim için harcanan çaba ve adanmışlık müthiş değil mi? Bu eksende bakıldığı zaman temel bakış açımızı böyle özetleyebiliriz.

 

Peki Do A Loop’ta neler yapıyorsunuz?

Do A Loop olarak öncelikli hedefimiz, her çocuğun ihtiyacı olan temel hareket eğitimi ve motor beceri gelişimini doğru bir şekilde tamamlaması. Çocukların birincil basamak spor ihtiyacının karşılanması ve daha sonra seçecekleri spor branşlarına fiziki olarak hazır hale gelmeleri.

Taşıyıcı kolonumuz çocuk jimnastiği. Bunun dışında; yetişkinlere yönelik jimnastik, branşlaşmış sporculara branşa özgü jimnastik, birebir dersler ile ritmik jimnastik, yetişkinlere yönelik pilates ve kickboks derslerimiz mevcut.

 

Spor gerçekten hayatımızın olmazsa olmazı mı?

Spor, zaten hayatımızın olmazsa olmazlarındandı. Ancak; teknoloji ve sanayileşmenin getirdiği sağlıksız beslenme, network toplumu, koltuğa bağlı yaşam ve artan yalnızlaşma, hayatımızda sporun önemini daha da arttırdı. Sadece kişisel gözlem olarak akıllı telefonlar sonrası insanlardaki duruş bozukluğunun arttığını söyleyebilirim. Yalnızlaşma ve depresyon cabası…

Çocuklarda spor eğitimi üzerine neler söylersiniz?

Sporun sadece bedensel değil, psikolojik ve psiko-sosyal etkileri vardır. Bir çocuk sadece akademik alanda veya sanatsal alanlarda uğraş vererek kendini gerçekleştiremez. Çocuklar için spor olmazsa olmazdır. Hem kendi bedeninin sınırlarını keşfeder hem tatlı bir rekabet duygusu içinde sınırlarını zorlar. Bununla birlikte yaşıtları içindeki konumunu ve farklılıklarını keşfeder.

 

Jimnastik için bütün sporların atası derler. Nedir Jimnastiği bu kadar sihirli kılan?

Jimnastiği bu kadar tarihsel kılan süreç Antik Yunan’daki “Gymnasium”’lara kadar dayanmasıdır. Tabi ki o yıllar için modern jimnastikten söz etmemiz mümkün değil. Hatta militarizm ekseninde kuvvetli askerler yetiştirmek ülküsü bile tartışma konusu olabilir. Bir de tabii bilimsel olarak grup (veya toplu) branşlar öncesi bir çocuğun yapması gereken üç temel branştan (jimnastik, yüzme, atletizm) birisidir.

Jimnastiğin, bünyesinde barındırdığı üstün çeviklik ve estetik gerektiren hareketleri göz önüne alırsak hem uygulayan (yapan kişi) hem de izleyicilere büyük keyif vermesi sanırım bahsettiğiniz sihri ortaya çıkartıyor.

 

Anne ve babalara neler tavsiye edersiniz?

Bir çocuğun belirli bir yaşa gelene kadar alması gereken spor eğitimi ve yapması gereken branşlar bellidir. Bunlar temel branşlar olup tüm sporların atasıdır. Anne ve babalara naçizane tavsiyem 9-10 yaşına gelene kadar çocuklarına yukarıda bahsettiğimiz branşlarda eğitim aldırmalarıdır. Soğuk havalarda ıslak saç, küçük yaş gruplarında havuzlara atılan ilaç ve kimyasallar ve kapalı atletizm sahalarının azlığı nedeni ile bu branşlar arasında çocukların temel spor ihtiyacını en çok jimnastik salonları karşılar. Anne ve babalar çocukları için yaşları gelene kadar, sadece çocuk mutlu olsun diye bu üç branştan koparmamalıdır. İnanın sonrasında çocuklarınız, seçtikleri diğer branşlarda daha başarılı olup, fark yaratacaklar.

Bir önceki yazımız olan GÖKTÜRK’TE MUZİP SAATLER başlıklı makalemizde göktürk, göktürkyaşam ve intown hakkında bilgiler verilmektedir.