İYİ YAŞAM

DİYETİSYEN VİLDAN ÇELİK KABATAŞ İLE GAPS DİYETİ ÜZERİNE…

Yazar  | 

SİNDİRİM SİSTEMİMİZİN EN BÜYÜK SAVUNMA AĞI VE GEÇİŞ HATTI OLAN VE AYNI ZAMANDA 2. BEYNİMİZ OLARAK DA TANIMLANAN BAĞIRSAKLARIMIZ; TÜM BEDENİMİZİ, ORGANLARIMIZI, DÜŞÜNCE YAPIMIZI VE BAĞIŞIKLIĞIMIZI DİREKT VEYA DOLAYLI YOLDAN ETKİLİYOR. BU GERÇEKTEN YOLA ÇIKARAK HAYATA GEÇİRİLEN GAPS DİYETİ’Nİ, BAŞARILI UYGULAYICILARINDAN BİRİ OLAN DYT. VİLDAN ÇELİK KABATAŞ İLE KONUŞTUK…

Bağırsak sağlığı ve GAPS Diyeti deyince ne anlamalıyız?
GAPS terimi, Gut and Psychology Syndrome (bağırsak ve psikoloji sendromu) anlamına gelmektedir. GAPS diyetinin çıkış noktası, bağırsak sağlığı ve psikolojik hastalıkların ilişkisi olsa da, zaman içerisinde fiziksel rahatsızlıklar ve otoimmün hastalıklarda etkisi de ortaya konmuştur. Sağlıklı bir bağırsakta, faydalı bakteri oranı yüksekken, fırsatçı
bakteriler daha düşük sayıda olmalıdır. Ancak günümüzde kronikleşen stres, kötü beslenme, yoğun antibiyotik kullanımı, aşırı şeker ve alerjen gıdaların tüketimi, hava kirliliği, sigara, kötü tencere-tavalardaki ağır metaller ve bazı kişilerde glüten ve süt ürünlerinin tüketimi bağırsaklarımızdaki bu bakteriyel dengeyi bozmakta. Bunun sonucunda da zaman içerisinde birbirine sıkı bağlarla bağlı olan bağırsak duvarımıza hasar vererek, geçirgenleşmesine sebebiyet verir.
Bazı testler veya birtakım yakınmalar bize bağırsak sağlığımız hakkında yol gösterici olabiliyor. Örneğin kronik olarak gaz, şişnkinlik, ishal – kabızlık durumu yaşamak önemli bir göstergedir. Bağırsaklarınızda bir şikayeteniz yoksa bile; hormonal bozukluklarınız varsa, sürekli vitamin – mineral ve demir eksikliği yaşıyorsanız, tiroid değerleriniz bozuksa, çok zor kilo alma veya verme durumundaysanız, çok fazla gıdaya karşı intöleransınız varsa, sürekli ödem veya alerjik reaksiyonlar yaşıyorsanız, kronik olarak yorgunsanız, cilt probleminiz, duygu durum dalgalanmaları, migren ve otoimmün hastalıklara sahipseniz bağırsaklarınıza odaklanmak, bağırsak terapisi dediğimiz özel tedavi diyetini uygulamak, iyileşmede çok önemli bir yer tutmaktadır.

İsteyen herkes bu yöntemlerle zayıflayabilir mi?
Bağırsak terapisi bakış açısı olarak; kalori odaklı bir beslenme modeli değildir. Örneğin doğru içerikte olmadığını bildiğimiz bir paketli gıdayı, sırf düşük kalorili diye önermiyoruz. Yine kişinin canı bugün 5 zeytin yemek isterken, yarın 20 tane isteyebilir. Dolayısıyla bu şekilde planlanmış diyetlerin sürdürülebilir olduğuna da inanmıyorum. Vücudumuzun çalışma sistemine uygun aralıkta beslendiğimizde, sindirimi göz önünde bulundurduğumuzda ve yağ yakımının mekanizmasını öğrettiğim danışanlarımda; kilo kaybı çok daha kalıcı ve kolay olabilmektedir.
Ek olarak kabızlık çeken kişilerin kilo vermesi ne yazık ki oldukça güç oluyor. Ve bağırsak biyotası bozuk kişiler, en ufak bir diyet değişiminde kabızlık problemi yaşayabiliyorlar. Hatta sağlıklı beslendiği anda kabızlık yaşayanlar için durum daha da zor. Yine bağırsak bozukluğu hormonal dengesizlik, vitamin mineral yetersizliğine sebebiyet veriyor. Ve krom, magnezyum gibi vitaminlerin düşüklüğünün tatlı yeme isteğiyle doğru orantılı olduğu biliyoruz.
Dolayısıyla bağırsak terapisi için sadece hastalık tedavi edici bir yöntem olmaktan ziyade; kişinin mevcut kan parametreleri, şikayetleri, yaşam tarzına ve insandoğasına uygun beslenme modelinin harmanlanıp, modern
yaşantımız içerisinde uyumlanmış, sağlıklı bir beslenme modeli diyebilirim.

Genelde ne tür hastalar size başvuruyor?
Hastalıklarda genetik %20-25 oranında etkiliyken, çevresel faktörler %80 oranında etkilidir. Beslenme de en
önemli çevresel faktörlerin başında gelir. Dolayısıyla kronik inflamatuar hastalıklarda (ülseratif kolit, crohn’s hastalığı, haşimoto tiroidi, romatolojik rahatsızlıklar, egzama, çölyak, hormonal dengesizlikler, multipl skleroz, alerji, astım vb.) bağırsak terapisi ile belirgin bir iyilik hali iyileşme ve yaşam kalitesinde yükselmede etkin rol oynamaktadır.
Kronik yorgunluk sendromu da bu hastalıkların ilk belirtisi ve maalesef görüyoruz ki çoğu kişi sabah yataktan
kalkmada ve motivasyonunu yakalamakta zorlanıyor. Kliniğimizde de kilo vermeye ek olarak; bu tip bağışıklık
kökenli otoimmün hastalıkların tedavisi de öne çıkmaktadır.

Hamilelik ve emziklilik sürecinde de sağlıklı beslenmek önemli mi?
Beslenme anne karnında başlayan bir süreçtir. Gebeliğe başlamadan önce uygulayacağınız bir sağlıklı beslenme
programı; gebelik için ön hazırlık niteliğindedir. Gebenin ve emziren annenin temel kişisel ihtiyaçlarına
göre, proteinden yeterli, fonksiyonel yağlardan zengin, rengarenk meyve ve sebzelerden ve kaliteli karbonhidratlardan oluşan dengeli bir beslenme planı uygulanmalıdır. Çünkü biliyoruz ki; emzirme döneminde annenin beslenmesi, anne sütünün içeriğini direkt olarak etkilemekte. Onun için annelerin beslenme planında iyileştiren gıdaları tüketmesi; bebeğinin ve kendi sağlığı için elzemdir.

Çocukluk çağında sağlıklı beslenme hangi faktörler üzerinde etkili olmaktadır?
Beslenme alışkanlığımız çocukluk çağında şekillenmeye başlıyor. Örneğin Ege bölgesi zeytinyağlı yemeklerle doyumu sağlayabilirken, daha hamur işi ile beslenilen bir aile kültüründe ileriki yaşlarda da bu alışkanlığı kırmak çok
zor olabiliyor.
Maalesef pandemi döneminde fiziksel aktivitenin azlığı da çocukluk çağı obezitesini büyük oranda tetikledi. Ve biliyoruz ki hayatın ilk 10-12 yılında alınan fazla kilolar, yetişkinlik çağı obezitesini ve kronik hastalıklara
yakalanma oranını etkilemekte. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı çocuğun, fiziksel ve ruhsal sağlığını olumlu etkilemekle beraber, dikkat eksikliği ve hiperaktivitesinde, bağışıklığı güçlendirmede, uyku düzeninde ve enerji seviyesinde etkili olmaktadır

ANTI-BAKTERIYEL VE ANTI-FUNGAL, AYNI ZAMANDA YÜKSEK TANSIYONU DENGELEMEYE YARDIMCI SARIMSAK VE LIMON KÜRÜ:
2 litre hiç su katılmamış taze sıkılmış limon suyu (çekirdeksiz ) 40 diş soyulmuş ve ıslatılmadan ezilmiş Taşköprü sarımsak Ve ağzı sıkı kapanan cam kavanoz.
Yapılışı:
Sıkılmış 2 litre limon suyunu kavanoza doldurun. Yıkamadan ezdiğiniz sarımsakları kavanoza boşaltın ve kapağı sıkıca kapatın. Cam kavanozun etrafını folyo ile örterek ışık almasını engelleyin.
25-30 gün boyunca serin ve karanlık bir yerde bekletirken, her gün çalkalamaya özen gösterin.
Yaklaşık 1 ay sonra sarımsaklar eriyecektir ve hazır hale gelecektir. Her gün 1 ufak çay bardağı içebilirsiniz.

 

Adres: Belediye cd. Koray Bianco Sitesi Bahçe kat No: 6 Göktürk
İletişim: 05301568610

// dytvildancelik@gmail.com /// @diyetisyenvildancelik

Bir önceki yazımız olan 410 METREKARE CİVARINDA BİR BÜYÜKLÜĞE SAHİP ÖZEL GÖKTÜRK YALIN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ, GÖKTÜRK YALIN EVLER SİTESİ’NDE HİZMET VERİYOR.. başlıklı makalemizde Ağız ve Diş Sağlığı, göktürk ve Özel Göktürk Yalın Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hakkında bilgiler verilmektedir.