Health & Fitness

Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun – Diş Beyazlatma işlemi nasıl yapılır?

Yazar  | 

Diş Beyazlatma İşlemi ve Yöntemleri
Diş beyazlatma işlemi dişlerin gözenekli yapısında meydana gelen renkli oluşumların oksijen türevli beyazlatma jeli kullanılarak renginin açılması işlemidir. Dişlerde meydana gelen sararma ve renk değişimleri kişileri rahatsız ettiğinden, bu yöntemin uygulanması sayesinde zahmetsizce dişlerin rengi açılabilir. Ağız içinde dişlerde çürük ve diş eti hastalığı olan kişilerin, daha önce bu rahatsızlıkları tedavi ettirmeleri, ardından diş beyazlatma işlemini yaptırmaları tavsiye edilir. Erişkinliğe gelmemiş kişilerin, gebe ve emziren kadınların diş beyazlatma işlemini yaptırmaması önerilir.

Dişlerin renk değişimi yapma sebepleri nedir?
Dişlerde olan yapısal bozukluklar, anne karnında ya da çocukluk yıllarında kullanılmış olan antibiyotikler  ve sularda bulunan flordan dolayı dişlerde renk değişimi meydana gelebilir. Diş yapısının içine kadar işlemiş olan, diş fırçalama ile giderilemeyen lekeler dişlerde iç renklenme olarak tanımlanır. Böyle sorunları olanlarda diş beyazlatma uygulaması kısmen faydalı olur. Dişin dış yüzeylerinde meydana gelen ve gıdalardan, sigara, çay, kahve gibi değişik sebeplerle ortaya çıkan renkleşmeler ise dış renkleşme olarak tanımlanan sorunlardır ve önce diş tatarlarının temizlenmesi sonra da  beyazlatma işlemi ile birlikte dişlerin renkleri istenen beyazlığa kavuşur.

Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

  • Power blaeching: Doktorunuzun gerçekleştireceği bu işlem yaklaşık olarak 10 dakika sürer. Kullanılan beyazlatıcı jel ve ışık yardımıyla diş renginin 5-6 ton kadar açılmasına olanak sağlayan uygulama, dişlerde etkili bir beyazlık sağlar.Ton rengi istenilen renge ulaşmamışsa ikinci bir 10 dakika uygulaması ile dişler arzu edilen renge ulaşır.
  • Home blaeching: Evde kendi başınıza uygulayabileceğiz bu yöntemde, kişiye özel olarak hazırlanan ağızlıklar yardımıyla alınan jeller sayesinde dişlerin beyazlatılması sağlanır. 5-7 gün arasında uygulanan yöntemde, bu süre sonunda dişlerde istenilen beyazlığı sağlanacaktır. İşlem sırasında ağıza takılan ağızlıkların gece 4-8 saat arası takılması gerekir.

Diş beyazlatmanın yan etkileri var mıdır?

Diş beyazlatma işleminde kullanılan içeriğinde %10 oranında beyazlatma solüsyonu bulunan ürünlerin bir zararı yoktur. Ancak yine de kullanılan beyazlatma jellerinin biraz hassasiyete neden olduğu bilinir. Uygulama sonrasında bir süre sıcak ve soğuk karşısında dişlerde biraz hassasiyet duyulabilir. 24 saat içinde geçmeyen hassasiyetlerde, diş beyazlatma için kullanılan ürünlerin bırakılması tavsiye edilir. Bu durumda diş doktorunuza danışarak, tavsiye ettiği florür, krem ve diş macunları kullanabilirsiniz. İçeriğinde potasyum nitrat olan diş macunları dişlerde oluşan hassasiyeti gidermekte etkili olur.

Diş beyazlatmanın etkisi ne kadar sürer?

Kişilerde diş yapılarına bağlı olarak 6 ay ile 2 yıl arasında yapılan diş beyazlatmanın etkisi sürebilir. Diş temizliğine önem verenler, yiyeceklerine dikkat eden kişilerde yapılan beyazlatma işlemi daha uzun ömürlü olur. Beyazlatma işleminden sonra en az iki hafta kadar, dişlerin rengini değiştirebilecek besinlerden uzak durulmasında fayda vardır. Diş beyazlatma tedavisi yapıldıktan sonra sigara, çay, kahve ve şarap gibi diş rengine olumsuz etki edebilecek yiyecek ve içeceklerin çok fazla kullanılmaması tedavinin sonuçlarının daha uzun süre etkili olmasına yardımcı olur.

Diş beyazlatma işlemi nasıl sonuç verir?

Diş beyazlatma işlemi öncesinde diş doktoru tarafından bir ağız muayenesi yapılır. Muayene sırasında ağız içinde yer alan dolgular, çürükler, porselen kaplamalar ve diş minesindeki çatlaklar belirlenir. Diş beyazlatma işlemi sırasında ağızda bulunan dolgular ve porselenler herhangi bir zarar görmez. Bu işlem sırasında dişe rengini veren kanalcıklarda bulunan sıvı ve kullanılan ilaçtaki sıvının yer değiştirmesi sonucunda diş beyazlatma işlemi gerçekleştirilmiş olur. Yapılan işlem sırasında dişlere herhangi bir zarar gelmemektedir.

Dişler ne kadar beyazlatılabilir?

Diş beyazlatma uygulamasında sadece iki ya da üç tonluk bir beyazlama bile gülüşte büyük farklılıklara neden olabilir. Bazı kişiler dişlerde ani ve çarpıcı bir değişikliği arzularken, bazıları ise dişlerinde kademeli bir beyazlık arzular. Aslında diş beyazlatmanın etkisi dişlerinizin doğal rengi, dişlerdeki lekelerin inatçılığı ve tercih edilen beyazlatma tedavisinin türüne göre değişir. Diş beyazlatma işlemi sırasında dişlerin minesi farklılıklar gösterebilir. Bazı bölgede 2-3 ton açılırken bazı bölgelerde 5-6 ton açılma gösterebilir. Bu tip durumlrda ikinci bir uygulama ile istenilen renge kavuşulabiliriz. Klinikte yapılan diş beyazlatma işleminde dişlerde 6-7 ton beyazlık sağlanır. Bu işlem sırasında kullanılan beyazlatıcıların içinde bulunan etken maddeler dişlerin beyazlatılmasını sağlar. Bu maddelerin oranı % 10-22 arasında değişir. Klinikte uygulanan diş beyazlatma yöntemlerinden biri olan ışıklı beyazlatma daha ekonomik ve daha hızlı sonuç vermektedir. Bu tedavi kullanılan ışığın rengine göre sınıflandırılır.

  • Led ışık yöntemi: Bu yöntem mine tabakasında  beyazlık sağlar.
  • Mavi ışık yöntemi: Dişin mine tabakasını beyazlatır.
  • Yeşil ışık lazer yöntemi: Dişin içinde bulunan mine tabakasını beyazlatır.

Tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez.


Daha fazla bilgiyi www.dentaluna.com/dis-beyazlatma-islemi-ve-yontemleri/ internet sitesinden okuyabilirsiniz…

Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun 

DENTALUNA GROUP İLETİŞİM BİLGİLERİ
Adres:
Valikonağı Caddesi. No:75 Kat:7 Nişantaşı Şişli – İstanbul
Klinik: 0212 224 40 50
Gsm: 0555 996 67 31
Web: www.dentaluna.com

Bir önceki yazımız olan Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun - Doğru diş fırçalama nasıl olmalıdır? başlıklı makalemizde arzu yalnız zogun, diş ve diş eti hakkında bilgiler verilmektedir.