MODA

DERİYE ÖZGÜN DOKUNUŞ

Yazar  | 
Tüm koleksiyonu tek materyalden yapıp her parçaya ayrı bir ruh katmak şüphesiz zor iş.

Bunu denemiş ve başarmış tasarımcıları takip ediyor, dünya çapındaki defilelerini hayranlıkla izliyoruz. Son yıllarda Türkiye’de de aynı başarıyı yakalama konusunda önemli sinyaller veren genç tasarımcıların koleksiyonlarına göz atıyoruz. Şimdi merceğimize takılan genç yetenek: Nazlı BozdağTasarımcının sınırları olur mu?
Duruma göre değişir.

Neslinizdeki diğer tasarımcılardan sizi ne farklı kılıyor?
Koleksiyonlarımın istikrarlı ve yalın olması diyebilirim. Ürünlerim tamamının deri olmasına rağmen sade ama aynı zamanda gösterişli duruşları beni biraz farklı kılıyor olabilir. Kalite konusuna hayli önem verirken giyilebilir modaya hizmet etmeyi unutmuyorum.

Stil sizin için ne ifade ediyor?
Ancak rafine zevk ve uyum her şeyi giyilebilir kılar; dolayısıyla stil tesadüf değil, tercihtir.

10 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?
10 yıl çok uzun bir süre, ilerisi için hiçbir plan yapmıyorum; bugünü yaşıyor ve olup bitenleri akışa bırakıyorum.

Türkiye’deki moda anlayışıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Ülkede insanlar başkalarını idol almayı bırakıp kendileri olmayı öğrendiğinde ve doğal kanallarının açılmasına olanak tanıdığında bu konudaki özel dehaların niteliğini keşfedeceklerine inanıyorum. Bunun yanı sıra Mercedes-Benz’in işi ele almasıyla İstanbul Moda Haftası belli bir standarda oturduğu için çok mutluyum. Herkes İstanbul’u moda konusunda biraz daha önemsemeye başladı ve diğer tasarımcılar da bu konuda çok hevesliler. Genel anlamda daha iyiye gittiğini düşünüyorum.

Yaratıcılık kelimesi sizin için ne anlam ifade ediyor?
Yaratıcılık, evrenselliği kontrol altına almak ve onun gözlerinizle akmasını sağlamaktır.

Hızlı moda, tasarımlarınızı ne kadar etkiliyor?
Hızlı modadan hiç hazzetmiyorum. Bu nedenle koleksiyonlarıma pek etki ettiğini söyleyemem. Ben daha çok zamansız parçalar üretmeye çalışıyorum.

Nazlı Bozdağ kadınını tarif eder misiniz?
Bu kadın aksesuvar, fırfır, püskül gibi yan destekleyicilere ihtiyaç duymayan, tek veya iki parçayla yeterince kararlı ve etkileyici görünmeyi seven veya bunu yakalamaya çalışan bir kadın.

 

Bir önceki yazımız olan EN BÜYÜK ZARAFET, REDDETMEKTİR! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.