RÖPORTAJ

Deniz Köken :“GÖKTÜRK DOĞAL YAŞAM MERKEZİ OLMALI”

Yazar  | 

GÖKTÜRK DOĞAL YAŞAM MERKEZİ OLMALI

 

31 Mart yerel seçimlerinde Ak Parti, Eyüpsultan Belediye Başkan adayı olarak Deniz Köken’in ismini açıkladı. 94 yılında Eyüp Belediye Başkan Yardımcılığı göreviyle belediyeciliğe başlayan ve 2004 yılına kadar Eyüpsultan için çalışmaya devam eden Deniz Köken’le adaylık sürecini ve gerçekleştirmeyi düşündüğü projelerini konuştuk.

Röportaj: Sim Yener

Foto : Oğuzhan Fidan

Mekan: Quyyu Hanımeli Balık

Öncelikle adaylığınız hayırlı olsun. Çok güler yüzlü görünüyorsunuz. Gerçekten pozitif biri misiniz yoksa adaylık süreciyle ilgili maske mi var suratınızda?

Ben rol yapamıyorum.. Sinirleneceksem de belirtirim tebessüm edeceksem de ederim yani ben rol ile yaşayamam. Her şeye pozitif bakmam ama her şeyin çözülebilir olduğunu da bilirim. Çözülemeyecek işlerin peşinden koşmam. Benim için yöneticilik de öyledir.  Oyapılacak denilirse yapılacaktır, yapılmayacak denilirse bir daha zorlamayın. Personel de beni öyle bilir.

 

“25 YILLIK BELEDİYECİYİM DENEYİMLERİMİ AKTARACAĞIM”

Eyüpsultan başkan adaylığını bekliyor muydunuz? Politikada böyle bir kariyer planlamış mıydınız yoksa hayat sizi oraya mı getirdi?

Daha önce planlıyordum. Ama bu dönem partimiz beni görevlendirdi.

Peki hangi özelliğiniz sizi Eyüpsultanbaşkan adayı yaptı?

Bir kere buralıyım, Eyüp’te yöneticilik yaptım. Siyaset öncesi ve siyaset sonrası ve 25 yıldır da belediyeciyim. O yüzden de bizim bu şehre bir şeyler katmamız lazım. O bağlamda mesleğimizin dışında gidip de şimdi başka bir iş mi yapacağım? Mesela ben doktorum,hastane yöneticiliği yapabilir miyim? Bizim işimiz bu ve ben bunu severek yapıyorum.

1994 yerel seçimlerinde Eyüp belediye başkanı ile çalıştınız. 1994-2004 yılları arasındaki 10 yıllık süreçte Eyüpsultandagerçekleşen en çarpıcı projeniz hangileriydi? Yani bana üç tane proje sayar mısınız?

İlk geldiğimizde belediyenin merkezi yoktu. Bu saatte bunu söyleyince kimse algılamıyor ama iki senede çöpü ancak temizledik. Çöp meselesi devasa bir konuydu ve sosyal yaşam yerlerdeydi o bakımdan bakarsak. Sosyal tesisler yoktu onun için ilk etapta şehrin görünürlüğü meselesini ön plana çıkardık. İlk geldiğimizde mezarlıklarda yabancı turistlere saldırı olmuştu duymuşsunuzdur Fransız turistlere. Yani Eyüpsultana hem turist gelsin diyoruz hem de turistin güvenliğini sağlayamıyoruz. İlk yaptığımız işlerden birisi de gece bekçisi koymak oldu, yetkimiz yokken gece bekçisi koyduk. Pierre Loti’denmezarlığın ve caminin arasına ki güvenliği sağlayabilelim diye. Birincisi insana dokunma projesini başlattık insan olarak da yönetime geçme projesini başlattık. Temizlikle ilgili ciddi sorunumuz vardı ondan sonra da sosyal alanlarla ilgili hiçbir sosyal tesis yoktu onlara ağırlık verdik.

 

“EYÜPSULTAN’DA YAPACAK ÇOK İŞ VAR

2004’ten bugüne kadar geçen 15 yıllık süreçte Eyüpsultan’ı nasıl buluyorsunuz? 15 yıl uzak kaldınız. Bıraktığınız gibi mi yoksa üzerine taş koyuldu mu? Bir vatandaş gözüyle ne cevap verirsiniz?

Bir vatandaş olarak cevap veremem biliyorsunuz, başkaları öyle anlamaz. Vatandaş olarak siz öyle algılarsınız ama okuyan öyle algılamaz, polemik konusu olur. Ama şu kadarını söyleyeyim, yapacak çok iş var.

Ne planlıyorsunuz Göktürk ile ilgili?

Burası doğal bir yaşam merkezi olur. Köylerle burayı entegre etmemiz lazım, dışarıdaki insanların da köylerle entegre olması lazım. Bugün her bir köye birer fonksiyon versek,hayat bulur. İstanbul’da yaşayan, hiç köy görmemiş çocuklar gelip görürler; ata binmemiş çocuklar ata binerler.

Zaten bir doğal yaşam özlemi var şehir insanında...

Köy deniliyor da... Bakırköy, Kadıköy… Adı köy de köyü var mı? Yok.

Bizim köylerimiz olması avantaj bu konuda?

Burası bana göre avantaj... Hem denizin yakın olması, hem 3. havaalanına yakın olması...Burası bir yaşam alanı... Çeşitli fonksiyonlar vererek organik köy mü yaparız, kimisini hayvan çiftliği olarak mı yaparız? Bunları tasarlıyorum, bakıyorum, düşünüyorum… Nasıl bir model geliştireceğimizi de ondan sonra ortaya koyacağız. Göktürk insanların huzur içinde yaşayabildiği, nefes aldığı, bu tür sorunların olmadığıSabahki programda sizde dinlediniz. Yani 21. yüzyılda bunları dinlememiz mi lazım yoksa başka bir şey mi konuşmalıyız?

Göktürk’ün temel sorunları hala çözülemedi…

Bana Göktürklüler dese ki okulumuza geç gidiyoruz; bunu anlarım, bu bir sorundur,Türkiye’nin sorunudur. Bize nasıl bir formül bulursunuz, onu dinlerim. “Ben burada bilişim müzesi istiyorum”, “Laboratuvar istiyorum”,Hafta sonu çalışabileceğim kütüphane istiyorum dese bunları anlarız. Ama şu anda sokaktaki köpekleri, caddenin darlığını, esnafın az iş yaptığını konuşuyoruz. Bunların hepsi işte bizim hatalarımızdan oluşuyor. Mesela biz köpeklerin önce gelişinidurduracağız. Sonra mevcut olanları da sağlıklı muhafaza altına alacağız. Biz daha ilerisi için bir şey konuşmamız lazım.Kadınların bana başka önerilerle gelmesi lazım. Biz boş vaktimizde şunları yapmak istiyoruz gibi sosyal projenin içine dahil etmemiz lazım Göktürk’teki hanımefendileri. Daha ileriyi konuşan bir yapıya döndürmeliyiz.

“ÇALIŞAN ANNELERİN KREŞ SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ”

Elinizde sihirli bir değnek olsa neleri değiştirmek isterdiniz?

Hiçbir çocuğun ağlamamasını isterdim.

Peki, son 2 dönem Eyüpsultan belediyebaşkanları Göktürk’te oturmaya başladı. Taşınmayı düşünüyor musunuz?

Hayır.

Siz Eyüp’te mi oturuyorsunuz? Çok kesin “hayır” dediniz ama beldemiz güzeldir.

Etik değil... Burada oturmak çok isterdim ama şimdi hiç burada oturmamışım, Eyüp’te deherkesin bildiği bir evim var. Şimdi başkan olduktan sonra statü değiştirdi imajı iyi değil.Ama burayı çok seviyorum. Keşke buraylabiraz bağım olsaydı, hiç affetmez hemen gelirdim ya da yerim olsaydı..

Çocuklar ve kadınlar için projeleriniz var mı?

Olmaz mı? Ciddi bir sorun olarak kreş sorunu var. Çalışan annelerin özellikle kreş sorunu var, bunu çözmemiz lazım. Kimisi kadınların evde olduğu dönemlerde sokağı ve mahalleyi kullanamıyorlar. Mümkün olduğunca lokalleri yapıp yönetimi de onlara vereceğiz. Yönetim onlarda olacak, ne yapmak isterlerse kendileri karar verecek. Ama bir bölümü mutlaka kütüphane olacak.

İşsizler ve gençler için bir projeniz var mı?

Meslek edinme kurslarını işe yönelik yapacağız. Çünkü ‘’Ben ne iş olsa yaparım’’dan kurtarmamız lazım. Ülkenin de ana sorunu bu. Endüstri meslek lisesi meselesi,ülke meselesidir. Endüstri meslek lisesi açacağım diyemem, benim işim değil bu. Ama ben sanat kursları açarken mutlaka mesleğe yönelik kursları da açmalıyım. Şehirde ne lazım? Mesela size ne lazım? Fotoğrafçı… Onun kursunu açabiliyor olmalıyım.

Önce işi tespit edip ondan sonra uygulamaya geçilecek yani.

Evet. Mesela özel meslekler bitiyor, farkında değiliz. Ayakkabı tamirciliği bitiyor, berberlik bitiyor, yani günlük hayatta ihtiyaç duyulan meslekler bitiyor. Halbuki olsa paraya para demeyecekler. Herkes masa başı istiyor, kimse su tesisatçısı olmak istemiyor. Bizim su tesisatçılığına özendirmemiz lazım.

Spor ile alakalı olduğunuzu biliyoruz. Spor sahası satıldı Göktürk’ün, mevcut başkanın yer tahsis edeceğim dediği yer var ama bu konu hakkında bir şey düşünüyor musunuz?

Tabii ki de Göktürk’ün bu sorununu çözeceğiz. Her semtte açık ve kapalı bir spor sahası olması lazım. Eyüpsultan’daki 0-19 yaş grubunun nüfusa oran %28…

Spor yapmalılar ki başka alışkanlıklar edinmesinler.

Gençlerin imkanlarını ne kadar kısıtlarsanız,hastane ve karakolların işleri o kadar artar. Salon sporlarının tamamının yapılabileceği tesis olacak. Antalya’da yaptım kısmen; her çocuk lise bitmeden bir spor dalında lisans çıkarsın ki büyük adam olduğunda, doktor olduğunda, ev hanımı bile olsa ben geçmişte tenis oynamıştım desin. Böyle diyebilen bir anne çocuğu ile nasıl bir ilişki kurar, düşünün kafanızda...

Tabi ki... Peki hangi takımı tutuyorsunuz Eyüpspor dışında?

Eyüpspor, Alibeyköyspor, Göktürkspor,Kemerburgazspor… Son olarak Fenerbahçe

Peki okul sorununu dile getirdiler. Onunla ilgili bir çalışmanız olacak mı?

Evet... Lise çok eksikEyüpsultanın tamamı için söylüyorum. Göktürk için de analizini toplatıyorum.

 

“ÇİMLER SEYRETMEK İÇİN DEĞİL, BASMAK İÇİN VARLAR”

Parklarda uyuşturucu tüketimi oluyor, hiç gündeme gelmedi bu. Kamera takılmalı,takip edilmeli. Bu hem gençler hem de Göktürklüler için ciddi bir sorun.

Akıllı şehirler projesi kapsamında tek merkezden buraları kontrol eden bir mekanizma kuracağız zaten.

Göktürk’ün trafik ve otopark sorunu var bir de, onu da hep dile getirdiler. Alternatif yol projesi çizilmişti burası için, bununla ilgili bir çalışmanız var mı? Yani bu yol yetmiyor artık.

Metronun güzergahına bir bakalım. Metro buranın çok yakınından geçiyor. Yolu metroya göre ayarlamalıyız. Bütün yollar metroya çıkmalı.

Çocuk parkları ve yeşil alanlar yetersizÖzgecan Aslan adına bir park yapıldı ama daha iyi olmalı. Daha Avrupai bir park haline getirebilirse... Benim çok hayalim var aslında ama zor biraz. Fidanlığımızın halka açılmasını sağlayabilir misiniz? İnsanların gezecek alanı yok burada.

Gaziantep’te en son yaptığım iş fidanlığı halka açık satış reyonu haline getirmekti. İnsanlar gelecek, çiçeklerin içinde gezecek, sonra da alacaklarını alıp kahvesini içecekler.Erzuruma ilk gittiğimde çimlere basmayınız yazını kaldırıp etrafına koydukları korumayı söktürdüm. 2 ay güneş görüyor insanlar,bassınlar çime. Çimler seyretmek için değil,basmak için varlar.

Hastane konusunu en büyük sorun olarak dile getirmiştik, siz de gündeminize aldınız?

Çözeceğiz inşallah.

Ekonomik durgunluk için bir çözümünüz var mıdır?

Dünyada ekonomik durgunluk var aslında. Sebebi de dünyanın ürettiğinden fazla tüketiyor olması. Bizler de öyleyiz.

Ne yapacağız peki?

Üretimi teşvik etmemiz lazım, toprağı biraz daha fazla kullanıyor olmamız lazım.

 

Göktürk halkı sizi hangi özelliğiniz için seçsin?

Buna verebileceğim bir cevabım var aslında ama polemik konusu olur. Göktürk halkı farkındalığı fark etmek için bizi seçsin.

 

“BİR DOSTLA KAHVE İÇMEK, BÜYÜK ZEVK”

Özel yaşamda Deniz Köken nasıl birisidir? Hırslı mıdır? İş dışındaki yaşamı nasıldır?

Hırslı değilim. İş dışında daha çok boşluk olursa deniz kenarına gidip kitap okurum. Spor yapıp sonrasında bir dostla kahve içmek, çay içmek benim için büyük bir zevktir.

Spor dediniz... Hangi sporları yapıyorsunuz ve spor sayesinde mi fit görünüyorsunuz?

Az yiyorum, spor yapıyorum, dengeliyorum.

Müzikle de alakalı olduğunuzu biliyoruz. Geniş katılımlı konserler, festivaller düşünüyor musunuz?

Tabii ki düşünüyorum.

Müzik aleti çalabiliyor musunuz?

Biraz saz ve biraz da bateri çalıyorum.

Sinemayı sever misiniz?

En yenilerini izlerim, hiç kaçırmam.

En son hangi filmi izlediniz?

“Hedefim Sensini izledim.

 

“İDEOLOJİ DAĞITMAYA GELMEDİK, HİZMET VERMEYE GELDİK”

Peki başkan olursanız Göktürk’te ilk 100 günde neler yapacaksınız?

Acil sorunları sıraya koyacağız. İç trafik dizaynı, sokak köpekleri sorunu, sokakların temizliği gibi

Sizin gurur duyduğunuz projeniz nedir?

Bir tane ile sınırlandıramam ama ASMEKleri iş yerinin lokomotifi haline getirdim. Hala da devam ediyor. Ve Antalyada fiziksel engelliler rehabilitasyon merkezi yaptırdım. Bunlar için Almanyaya gittim, uzmanlar getirdim, mimarları Almanyadan getirdim. Türkiyenin en iyisiydi. Şimdi Gaziantepe onun daha iyisini yaptık. Fiziki derseniz de  köprülü kavşaklar meselesi… “Ulaşım Master Planı”nı baştan yaptırınca yatırımları da doğru yapıyorsunuz.

İlk Master Planla mı başlayacaksınız?

Doğru olan şehrin röntgenini çekmek. Şimdi sokakta herkes bir şey söylüyor. Herkes kendi evinin önündeki sorunu söylüyor. Ama hava fotoğrafını çekmek lazım...

Eklemek istediğiniz bir şeyler var mıdır?

Göktürk bizim için önemli… Göktürk’teki insanların bize ideolojiden uzak, şehircilik algısıyla bakmalarını tavsiye ediyorum. Biz ideoloji dağıtmaya gelmedik, hizmet vermeye geldik.

Yurt dışında en beğendiğiniz üç şehir ya da üç belde?

Güney Kore, St. Petersburg, Lüksemburg…

En sevdiğiniz mutfak?

Karadeniz mutfağı…

En sevdiğiniz 3 yemek?

Taze fasulye, ıspanak, pırasa…

Sizi en mutlu ve mutsuz eden 3 şey?

Değişir… Bir haber alıp mutlu olabilir, başka bir haberle de mutsuz olabilirsiniz.

Kendinizi 3 kelime ile tanımlayacak olsanız ne dersiniz?

Başarı, azim, tebessüm

3 çocuğunuz var. Aranız nasıldır?

Çok iyi…

Bir önceki yazımız olan Emel Bilenoğlu : “25 SENEDİR AYNI DÜZENLE YÖNETİLİYORSUNUZ. SIKILMADINIZ MI?” başlıklı makalemizde chp, chp eyüp sultan başkan adayı ve emel bilenoğlu hakkında bilgiler verilmektedir.