EĞİTİM-SANAT

DENİ ADLER TOPUZOĞLU’NDAN Michael Jackson Portreleri

Yazar  | 

 

 

MICHAEL JACKSON KONSEPT RESIM SERGISIYLE ILK SERGISINI GERÇEKLEŞTIRECEK OLAN DENI ADLER TOPUZOĞLU ILE SERGININ DETAYLARINI VE MICHAEL JACKSON’I KONUŞTUK

 

 

 

SIZI KISACA TANIYABILIR MIYIZ?
Adım Deni Adler Topuzoğlu… Liseyi Sainte-Pulcherie Fransız Lisesinde okudum, daha sonrasında Paris’te 1 yıl boyunca müzik ve aynı anda toplam 5 yıl biyoloji/müzik okumaya yönlendim. Paris’te edebiyata ve resme de ilgi duymaya başladım. İstanbul’a dönüp Marmara Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği bölümünden mezun olduğum dönemlerde ise 1 yıl boyunca Müjdat Gezen Sanat
Merkezi’nde tiyatro eğitimi aldım. Şimdi ise resim ve tekrar müzik eğitimi almaktayım. Biri vecize olan 4 şiir kitabım mevcut. Bir süreliğine dans dersi aldım. Dolayısıyla mesleki olarak sanat yolunda ilerlemekteyim.

MICHEAL JACKSON’A OLAN ILGINIZ VE SEMPATINIZ NE ZAMAN
BAŞLADI?
Ben 8 yaşındayken annem ve babamla birlikte Yeşilköy’de ikamet ederdik. O zamanlar Paris’teki kuzenlerim de bizleri ziyaret ederdi ve hep kaset olarak Michael Jackson’ın “Dangerous” albümünü dinlerdik. Kendisi 1993’te İstanbul’a gelmişti ama o dönemlerde 8 yaşındaydım ve mümkün olmamıştı konserine gitmek. İçimde hep kuvvetli bir uhde olarak kalmıştır.

SIZE GÖRE MICHEAL JACKSON’I ÖZEL YAPAN ŞEY
NEDIR?
Bana göre Michael Jackson’ı özel yapan şey, her ne kadar dansıyla ve müziğiyle öne çıktıysa da başka özellikleri… Çocuklara olan yardımın dışında, çok kuvvetli evrensel bir inanca merhamete ve
sevgi anlayışına sahip olmasıdır mesela… Bunun da tezahürü zaten evrendeki tüm insanlara karşı
duyduğu çocuklar da dahil merhameti, duyarlılığı, hassasiyeti ve affediş özelliğidir. Gerçek insanlık
örneği olmasıdır.

İSTANBUL’DA MICHEAL JACKSON’A OLAN ILGI NASIL?
Yurtdışında olduğu kadar İstanbul’da da o kadar çok Michael Jackson fanı var ki… Size şöyle bir örnek vereyim: Hani toprağın içi nasıl gözükmez ise ve türlü türlü minerallerle dolu ise Türkiye‘de de belki az diye zannetmemize karşın Michael Jackson’ı seven ve ona dair her önemli günü kutlayan birçok fan var. Bu fanlar o denli sadıklar ki kendisine gerçekten gözleriniz dolar.

 

İLK SERGINIZ BIR KONSEPT SERGI OLACAK. SERGI
HAKKINDA BIZLERI BILGILENDIRIR MISINIZ?
Öncelikle bana bu sergiye hazırlanmamda tüm her şeyi bana öğreten öğretmenime sonsuz müteşekkir ve minnettarım. Sergi 22 tane yağlı boya Michael Jackson portresinden oluşacak. Küçüklüğünden tüm dönemlerini geçerek son fotoğraflarına kadar betimlenmiş olacak kendisi. 22 Kasım da PİNELO Art Gallery’de Şişli’de saat 18:00’da gerçekleşecek olan açılışa ve 7 Aralık’a kadar sürecek olan bu sergime herkes davetlidir.

DAHA ÖNCE MICHEAL JACKSON KONSEPTLI RESIM SERGISI
ÇALIŞMASI YAPILDI MI? YOKSA SIZIN ÇALIŞMANIZ BIR ILK MI
OLACAK?
Daha önce Londra çıkışlı bir sergi yapıldı ve içinde birçok sanatçının Michael Jackson hakkındaki çalışmaları sergilendi “Michael Jackson On the Wall” adıyla. Ve yine Andrea Day adlı sanatçının tek sanatçı olarak Gary İndiana’da yani Michael Jackson’ın küçüklüğünün geçtiği mahallede bir Michael Jackson müzesi tarzında bir sergisi var. Benim sergim ise tamamıyla yine tek sanatçı olarak Michael Jackson’ı çalışmış ikinci sergi olmuş olacak.

 

Bir önceki yazımız olan Kumik Kum Oyun Parkıyla, Kumla oynamak için yazı beklemeye gerek kalmadı !!! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.