Genel

BENZERSİZ VE EN DEĞERLİ HEDİYE

Yazar  | 

 

 

SEVDİĞİNİZ BİRİNE HİÇ UNUTAMAYACAĞI BİR HEDİYE VERMEK İSTER MİSİNİZ? TAMAMEN KİŞİLERİN KARAKTER ÖZELLİKLERİNE GÖRE HAZIRLANAN MECMOİ DERGİLERİNDE, SİZLERE ADETA YAŞAMINIZIN EĞLENCELİ BİR ÖZETİ SUNULUYOR. BU YARATICI HEDİYE KONSEPT MARKASI MECMOİ’YI, KURUCUSU DUYGU KORONEL’DEN DİNLİYORUZ.

 

 

 

 

Mecmoi çok ilginç bir oluşum. Bu fikrin ortaya çıkış hikayesini anlatabilir misiniz? 2007 yılında eşimin 30 yaşı için iddialı bir hediye düşünüyordum. O zamanlarda da editörlüğe adım atmamı sağlayan bir yayın grubunda çalışıyordum. Derken hediye olarak, ‘bir dergi yapsam nasıl olur acaba’ dedim kendi kendime. Fikir çok hoşuma gitti ve hemen çalışmalara başladım. Onunla ilgili komik haberler, arkadaşlarından ve aileden toparladığım yazılar, çektiğimiz binlerce fotoğraflardan oluşan çeşit çeşit konularla ortaya beni bile şaşırtan bir dergi çıktı. Böylelikle ilk kişiye özel dergim olan Cemolife’ı hayata geçirdim. O zamanlarda kişiye özel ürünler de yok gibi bir şeydi. Her gören şaşırıyordu. O günden sonra hobi olarak çevreme bu tarz dergiler yapmaya devam ettim ama bunu işe dönüştürmek için kendimi hazır hissetmiyordum. Ta ki 2016 yılına dek…

 

 

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz? Dikkatli okuyucularımız sizi ilk sayılarımızdan hatırlayacaklardır. Merhabalar, ben Duygu Koronel. 14 yıldır dergi sektöründe bilfiil çalışmış biri olarak Intown dergisinin de oluşum sürecinde yer almıştım. Benim için çok değerli bir projeydi ve editörlük yaptığım süre çok keyifliydi. Hatta bu süreçte anne olmuştum ve Intown dergisi de benim ikinci bebeğim gibiydi. Bendeki yeri ayrıdır. 2012 yılından bu yana derginin geldiği noktayı gururla takip ediyorum bu vesileyle sizleri tebrik ederim. Hayat ne enteresan ki şimdi de size röportaj veriyorum, halbuki senelerce bunu yapan taraf ben olmuşum. Biraz garip ama hoş bir duygu açıkçası…

Yani bu fikrin ortaya çıkması ile markanın doğması arasında 9 sene var… Evet. Hayat o kadar ilginç bir oluşum ki gerçekten ne istediğinizi bildiğiniz an, evren size bunun için gerekli doneleri sağlıyor. Benim Mecmoi’yi kurma hikayem de bu şekilde oldu. Bu sefer de anneme 60. yaşı için hazırladığım bir kitap beni harekete geçirdi diyebilirim. O kitapla neler yapılabileceğini, bir insana değerli olduğunu hissettirmenin ne kadar muazzam bir şey olduğunu tekrar gördüm. Bu zaman içinde edindiğim tecrübeleri de yabana atmamak lazım..

 

Hiç tanımadığınız kişilere onların hayatlarıyla ilgili dergi veya kitap hazırlamak zor değil mi? Zaten bunun için 10 sene bekledim (gülüyor). Ben, genelde insanları dinleyen taraf olmuşumdur. Sanırım bu özelliğim de işe yaradı. Bir de aldığım koçluk eğitiminin önemi büyük. Karşınızdakini anlamak, ona kendi isteklerini yansıtabilmek ve ne istediğini ona ifade ettirebilmek… Bunu bir nebze yapabildiğimi görünce zaten işler de bambaşka bir boyut kazandı. Doğru açıdan bakarsanız her insanı anlamak kolay aslında… Yeter ki isteyin.

Süreci merak ediyorum aslında… Nereden başlıyorsunuz, kimlerle konuşuyorsunuz? Nasıl bir yol izleniyor? Önce sizi dinliyoruz, ne istediğinizi anlıyoruz, gerektiğinde biz sizi yönlendiriyoruz. Böylece siz, ürün alternatiflerimizden birini seçiyorsunuz. Sizlere bir soru cevap anketi gönderiyoruz. Eğer mümkünse yüz yüze ilk toplantımızı yapıyoruz. Yüz yüze olamıyorsa teknolojinin nimetlerinden yararlanıyoruz. Hatta bu anlamda yurt dışına yaptığımız dergiler de var. Dergi sahibiyle ilgili bilgileri bu ilk görüşmede alıyoruz. Sonrasında derginin taslağını oluşturuyoruz, onay aldıktan sonra da aşama aşama veri akışı başlıyor. Tüm datalar bize iletildikten sonra ise artık iş tamamen bizde oluyor.

Kişiye özel dergi ne demek? Bildiğimiz yaşam tarzı dergilerini düşünün. İçinde özel röportajlardan astrolojiye, dosya konularından bulmacaya kadar uzanan çeşit çeşit içerikler vardır. Bizim hazırladığımız kişiye özel dergilerde ise o kişilerin karakter özelliklerinden yola çıkarak oluşturduğumuz bu tarz konular var. Örneğin bu kişi sporu çok seviyorsa kendisini önemli bir spor markasının yüzü yapıp bundan haber üretebiliyoruz veya hayalleri varsa o hayalleri gerçek olmuşçasına bir dosya konusu üreterek yazıyoruz. Hatta derginin boyutunu, sayfa yapisini ve içinde kullanacağımız renkleri bile aldığımız brief’e göre yapıyoruz. Tabi olmazsa olmaz konularımız da var. Kişilerin hayat hikayelerini anlattığımız ‘geçmişten bugüne’ konumuz bence çok değerli. Burada bize verilen fotoğrafları sırasıyla koyarak o kişinin hayatını fotoğraflarla hikayeleştiriyoruz. Dergilerin çoğu böyle başlıyor ve bence epey etkileyici! Bunu, 1 yaşındaki bir bebek için de yapıyoruz 90 yaşını kutlayan bir başkası için de…

 

 

Bir dergiyi hazırlamak için ne kadar zamana ihtiyaç duyuyorsunuz?

Tüm fotoğraflar ve teslim edilmesi gereken malzemeler bize iletildikten sonra 15 iş gününde dergi tamamlanıyor.Bir haftada yaptığımız işler de oluyor tabi ama minimum bir ay önceden iletişime geçilmesi her iki taraf açısından yararlı. Hatta ne kadar erken o kadar iyi.

Dergi dışında ne gibi ürün alternatifleriniz var? Kişiye özel broşür, poster, kitap gibi yazılı aklınıza

gelebilecek her formatta ürün alternatifimiz var. Yeter ki siz hayalinizi söyleyin. Biz onu istediğiniz formata sokarız.

Mecmoi’ye ilgi nasıl? Ne düşünüyor insanlar? Gayet güzel. Ama konsept tam anlaşılmış değil. Sadece fotoğraf ve yazıdan oluşan bir dergi hazırlıyoruz sananlar da var. Düşünün ki örneklerimizi görüp kendi dergisi çıktıktan sonra bile “Ben bu kadarını beklemiyordum” diyenler oldukça fazla. Delice bir emek var bu işin içinde, Mecmoi dergilerini görenler zaten bunu anlıyor.

 

İnsanların hikayelerine bu kadar yakından şahit olmak ve onları mutlu eden bir ürün ortaya çıkarmak nasıl hissettiriyor? Çok acayip bir his, kelimelerle anlatmak zor. İnsanlara değerli olduklarını hissettirebilmek, buna bir şekilde vesile olmak her dergi bitiminde bana inanılmaz bir enerji veriyor.

zersiz ve OZEL

En çok talep aldığınız dergi çeşidi nedir? 40 yaş ve üzeri doğum günleri için hazırladığımız dergiler sayıca fazla, ama

son bir senedir evlilik yıldönümleri, mezuniyetler, terfi veya iş değişikliği yapan kişilere departman arkadaşları tarafından hazırlanan dergiler de talep ediliyor.

LTERNATIELER

Son olarak size ulaşmak isteyenler ne yapmalı? Bize www.mecmoi.com web sitemizden veya “mecmoi” Instagram adresimizden rahatlıkla ulaşabilirler.

 

Bir önceki yazımız olan Uykunun starı idaşı değişim fırsatı başladı! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.