RÖPORTAJ

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ şimdi Göktürk’te!

Yazar  | 

İNSANLIĞA DEĞER KATAN, MUTLU, ÜRETKEN, ÖZGÜVENİ YÜKSEK, FARK YARATAN BİREYLER YETİŞTİRMEK VE DÜNYANIN TÜRKİYE’DEN BİLİNEN EĞİTİM MARKASI OLMA VİZYONUYLA İLERLEYEN BAHÇEŞEHİR KOLEJİ BU YIL GÖKTÜRK’TE KAPILARINI AÇTI. GÜÇLÜ AKADEMİK PROGRAMI, YENİLİKÇİLİK VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ODAKLI EĞİTİM ANLAYIŞIYLA HAREKET EDEN GÜÇLÜ OKUL; BAHÇEŞEHİR KOLEJİ GÖKTÜRK KAMPÜSÜ’NDE ANAOKULUNDAN 8. SINIFA KADAR TÜM ÖĞRENCİLERİNİN ENTELEKTÜEL VE İNSANİ NİTELİKLERİNİ GELİŞTİREREK; ATATÜRK İLKE VE İNKILÂPLARINA BAĞLI, DUYARLI, KENDİLERİNE GÜVENEN, AHLAKLI, LİDER NİTELİKLİ VE SORUMLULUK SAHİBİ, ÇAĞDAŞ VE YETKİN DÜNYA VATANDAŞLARI OLMALARINI AMAÇLIYOR.
BAHÇEŞEHİR KOLEJİ GÖKTÜRK KAMPÜSÜ’NÜN DETAYLARINI OKUL MÜDÜRÜ İZLEM AYDIN’DAN DİNLEDİK…

Öncelikle sizi tanıyalım. Formasyonunuz, uzmanlık alanınız? Bugüne kadarki kariyer yolculuğunuz hakkında bilgi verir misiniz?
Ben İzlem Aydın. Türk Dili ve Edebiyatı lisans programını bitirdikten sonra yine aynı alanda Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisansımı tamamladım. Mezun olduğum tarihten itibaren önce öğretmen olarak sonrasında da eğitim yöneticisi olarak özel eğitim kurumlarında yer aldım. Büyük Bahçeşehir Koleji ailesinde hem yönetici hem de veli olarak bulunmaktan çok mutluyum. Ben aynı zamanda bir Göktürk sakiniyim. Göktürk velilerini çok iyi tanıyorum. Bahçeşehir Koleji’nin
sahip olduğu yenilikçi, teknolojik eğitim modelinin Göktürk’te çok
büyük bir ihtiyacı karşılayacağını düşünüyorum.

Bilmeyenler için Bahçeşehir Kolejinin marka öyküsünü kısaca anlatır mısınız? Ne zaman kuruldunuz? Kurucu kadronuz, şubeleşme biçiminiz?
Yarım asrı aşkın süredir Türkiye’de eğitim iklimine büyük hizmetleri
olan Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları çatısı altında 1994 yılında
kurulduk. Kurucularımız Sayın Enver Yücel ve Semra Yücel dahil
olmak üzere kurucu kadromuzun tamamı öğretmenlerden oluşuyor.
Eğitimin içinden, eğitimden başka bir uğraşı olmayan köklü bir
kadroyla yola çıktık ve aynı anlayışla devam ediyoruz.

Bahçeşehir Kolejinin misyon ve vizyonu, eğitim felsefesi hakkında bilgi verir misiniz?
İnsanlığa değer katan, mutlu, üretken, özgüveni yüksek, fark yaratan
bireyler yetiştirme misyonumuzla ve eğitimde Türkiye’den bilinen eğitim markası olmak vizyonumuzla ilerliyoruz. Güçlü akademik programımız, yenilikçilik ve sürdürülebilirlik odaklı eğitim anlayışımızla yetiştirdiğimiz nesillerin, geleceğin dünyasında fark yaratacak işlere imza atmasını istiyoruz. “Dünyadaki tüm sorunların çözümü eğitimdedir” felsefemizle öğrencilerimizi her alanda donanımlı ve bilgisini dünyayı daha iyi bir yer yapmak için kullanacak bireyler olarak yetiştiriyoruz.

Bahçeşehir Koleji şu an kaç şube ile hizmet veriyor? Göktürk
şubesi ne zaman açıldı?
2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı itibarıyla Türkiye’nin 63 ilinde 139 kampüsümüzle faaliyet yürütüyoruz. Göktürk Kampüsümüz de bu yıl kapılarını öğrencilerine açtı.

Anaokulu ve ilkokul öğrencileri kampüslere döndü, kampüslerde alınan önlemlerden bahseder misiniz?
Anaokulu ve ilkokul öğrencilerimiz kampüste, diğer öğrencilerimiz ise evlerinden eğitime devam ediyorlar. Kampüsümüz, tüm kademelerde yüz yüze eğitime geçecek şekilde hazır. Yöneticilerimiz ve Bahçeşehir Üniversitesi akademisyenlerinden oluşturduğumuz “Bilim ve Danışma
Kurulu” tavsiyeleri ve gözetimiyle belirlenen önlemleri, kampüsümüzde titizlikle uyguluyoruz. Kampüsümüzde aldığımız tüm tedbirleri, yaş gruplarına özel içeriklerle öğrencilerimizin de en iyi şekilde benimsemesi için çalışıyoruz.

Bahçeşehir Kolejinin dijital eğitiminden biraz bahseder misiniz?
Dijital eğitim sistemi bizim için yeni bir kavram değil; dijital eğitimi 9 yıldır uyguluyoruz. 9 yıl önce başlattığımız “Dijital Dünya Okulu” projesi il e eğitimde dönüşüme liderlik ediyoruz. Yapay Zekâ Tabanlı Kişiye Özgü Dijital Öğrenme Platformu’muz Metodbox ve online derslerimiz için geliştirdiğimiz eğitim entegrasyonlu yerli ve güvenli görüntülü görüşme platformumuz SeeMeet ile dijital eğitim sürecimizi
başarıyla yürütüyoruz. Kurduğumuz “Dijital Eğitim Merkezi” ile de yeni nesil eğitimin dinamiklerini yeniden tanımlıyoruz. Türkiye genelindeki 6 kampüste pilot uygulama ile başlatılan Dijital Eğitim Merkezi’miz; öğretmenlerimize yönelik teknolojik formasyon eğitimlerinin yanı sıra hibrit öğretmen kavramı, dijital içerik yaratımı, sosyal medya ve güvenlik gibi konu başlıklarında faaliyet gösteriyor.

Okulunuzun fiziki şartlarından ve ekibinizden bahseder misiniz?
Öğrencilerimize; Mutfak Akademi, Anaokulu Beden Spor Koordinasyon (BSK) Merkezi, Masal Atölyesi , Anaokulu Mutfak Atölyesi, Anaokulu Deney Atölyesi, Lego Kids alanı, İnovasyon Merkezi, Kütüphane, Lego robotik laboratuvarı, STEM Laboratuvarı, Görsel Sanatlar Atölyeleri, Müzik Atölyeleri, Bale-Dans Aktivite Salonu, Aktivite Salonları, Spor Salonu ve konferans salonu başta olmak üzere fiziksel olanaklarıyla da uyguladığımız eğitim modellerini destekleyen donanımlı bir kampüs hazırladık. Göktürk Kampüsünde velilerimizi; alanlarında uzman, yeniliğe ve gelişime açık, öğrencilerinin kuvvetli bir akademik altyapı kazanmasını sağlarken yeteneklerini keşfetme ve geliştirmelerini destekleyen, fark yaratan pozitif ve dinamik bir ekip karşılıyor.

Göktürk oldukça fazla sayıda eğitim kurumuna ev sahipliği yapan bir bölge. Tüm bu okullar arasında sizi farklı kılan nedir?
Kurucumuz Sayın Enver Yücel’in bir sözü vardır; “Düşleri olmayanın gerçekleri de olmaz. Düşlemezseniz gerçekleştiremezsiniz.  ”Bahçeşehir Koleji’nin var oluş amacı böylesi büyük bir hayal gücüne ve azme dayanıyor. Bahçeşehir Koleji farklıdır çünkü öğrencilerimizin kazandıkları kuvvetli akademik altyapının yanı sıra değerlerine sahip çıkan önce kendisine, sonra ülkesine ve dünyaya fayda sağlayacak
dünya vatandaşı bireyler olmaları hedefiyle ilerliyoruz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Fİsun Cİvelek İle ‘FI’ NEFES ALIN! başlıklı makalemizde @finefes, Arcadium Life ve FI NEFES hakkında bilgiler verilmektedir.