Genel

17 Yaşındaki Mira’dan Müthiş Bir Sorumluluk Projesi..

Yazar  | 

17 Yaşındaki Mira 2. Dünya Savaşı sırasında Almanya’da yaşamış babaannesinin hayatını  ‘Oma’  romanı ile ölümsüzleştirdi. Yazdığı ‘Oma’nın hayat hikayesi romanını Parıltı Derneği’nde görme engelli çocuklar yararına radyo tiyatrosu yaptı ve arkadaşları ile birlikte oynayacak..

Göktürk’lü Mira’ya ‘Oma’ romanın hikayesini sorduk.. Seni tanıyabilir miyiz Mira ve ‘Oma’nın hikayesini paylaşır mısın Intown okuyucularına ..

İsmim Mira Sezer, 17 yaşındayım, Göktürk Hisar Okulları son sınıf öğrencisiyim. Ben mozaikler beşiği bir coğrafyada, İstanbul’da doğdum. Babamın tarafından Katolik Alman, Reformist Yahudi, Boşnak Müslüman; annemin tarafından ise Müslüman Türk ve Ortodoks Yunan köklere sahibim. Küçüklüğümden beri Almanca ve Türkçe çift dilde yetiştirildim, ailemin Türk ve Alman kültürlerinin gelenek ve görenekleriyle büyüyüp, her bayramı kutlarken, bilimi inancım yaptım. Tiyatro ve sahne en büyük uğraşım oldu. 8 yaşında devlet sanatçısı olarak tiyatro turnelerine katıldım, İngilizce ve Türkçe gösterilerde rol aldım. Boston Çocuk Tiyatro’sunda 3 yıl arka arkaya görev alan tek yabancı oldum, lisede okurken Boston Üniversitesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden üniversite seviyesinde dersler alarak, onları başarıyla bitirdim.

”Asil amacım bilim eğitimi alıp insanlığa hizmet edebilmek oldu.”

Pittsburgh Üniversitesinde ve Harvard Mc Lean Hastanesi’nde yazları araştırma projelerine seçildim, daha da çok öğrenme sansını yakaladım. Tüm bunları yaparken de benim kadar şanslı olmayan gençler ile karşılaştım. Parıltı Derneği’nde benim yaşımda ve benden küçük görme engelli arkadaşlarımla tanıştım, onlarla matematik çalıştım. Başlangıç Derneği’nde travmaya maruz kalmış genç kızları tanıdım.

 ‘‘2. Dünya Savaşı’nı Almanya’da yaşamış babaannem anlattıkça, aslında her birimizin hayatında çok önemli dönüm noktaları, zorluklar olabileceğini yakından anladım. ”

14 yaşıma girdiğim yıl, aile köklerimi tanımak için Alman babaannemin anlattıklarını ses kayıtlarına almaya başladım. 2. Dünya Savaşı’nı Almanya’da yaşamış babaannem anlattıkça, aslında her birimizin hayatında çok önemli dönüm noktaları, zorluklar olabileceğini yakından anladım. Babaannem savaş sonrasında benim şu anda olduğum yaştaydı. O, savaşın neden olduğu her türlü zorluğu geçirmişti, ben ise bu coğrafyada bu yıllarda ne kadar şanslı bir genç olarak büyüyordum. İşte dinlediklerim bende o yılları bir romana dönüştürme isteği uyandırdı ve “Oma” kitabım böyle doğdu.

”Yayınevinin bana verdiği tüm telif hakkı gelirini, görev aldığım Parıltı Derneği ve Başlangıç Derneği’ne bırakmak istiyorum.Parıltı ve Başlangıç Dernekleri için farkındalık yaratacağımıza inanıyorum.”

 Kitabim su anda tüm kitapçılarda https://www.dr.com.tr/Yazar/mira-sezer/s=10036066. Amazon Amerika, Almanya ve İngiltere olmak üzere online sitelerde satılıyor https://www.amazon.com/Oma-Mira-Sezer/dp/6052186623. Yayınevinin bana verdiği tüm telif hakkı gelirini, görev aldığım Parıltı Derneği ve Başlangıç Derneği’ne bırakmak istiyorum. Bu dernekler, içinde bulundukları olumsuz koşullarla mücadele etmeye çalışan gençlere yardım etmeye çalışıyor.

”Amacım, aslında bu toplumda hepimizin zenginliğinin ihtiyacı olanlara dokunarak gerçekleşeceğidir.”  

Oma( babaannem) de zamanın savaş koşullarıyla mücadele edip, olumsuzluklardan yılmamıştı. Ben bizlerin de her zaman için güçlükleri yenebileceğimizi anlatmak istiyorum. Ayrıca yine Parıltı Derneği’ndeki görme engelli arkadaşlarım için de Oma kitabımın radyo tiyatrosunu yaptım ve arkadaşlarımla beraber bu tiyatroyu da oynayacağımız için şimdiden çok mutluyum. Amacım, aslında bu toplumda hepimizin zenginliğinin ihtiyacı olanlara dokunarak gerçekleşeceğidir. 

Bir önceki yazımız olan LEZİZ HAMBURGERLERİN ADRESİ: 7 HOUSE BURGER'de Pazartesi'den Cuma'ya Kampanyası başlıklı makalemizde 7 house, burger ve göktürk hakkında bilgiler verilmektedir.