GÜNDEM

112 YIL %100 YERLİ SERMAYE HELVA DEYİNCE AKLA GELEN VE PAZARIN TARTIŞMASIZ LİDERİ KOSKA

Yazar  | 

 

112 YIL

                                                    %100 YERLİ SERMAYE

HELVA DEYINCE AKLA GELEN VE PAZARIN TARTIŞMASIZ LIDERI OLAN KOSKA, ÜRÜN ÇEŞITLILIĞIYLE DE FARKLI BEKLENTILERI OLAN TÜKETICILERE ALTERNATIFLER SUNMAYA DEVAM EDIYOR.

 

 

 

İşletmenizin tarihinden kısaca bahsedebilir misiniz?

Koska’nın geçmişi 1900’lü yılların başında Denizli’de Hacı Emin Bey’in faaliyet  gösterdiği helvacı dükkanına kadar uzanıyor. Baba mesleğini sürdüren Halil İbrahim Adil Dindar 1930 yılında oğulları ile birlikte İstanbul’a gelerek Koska semtinde bir dükkan açar. Üretilen helvalar, lokumlar ve tatlılar o kadar beğenilir ki insanlar arasında Koska helvacısı olarak anılmaya başlar. Sonrasında ailemiz Koska ismini tescil ettirerek ürünlerimizin markası olarak kullanmaya başladılar. Başlangıçta sadece küçük bir helvacı dükkanı iken günümüzde 18000 metrekare kapalı alana sahip modern tesislerde yüksek tonajlarda üretim yapan bir markayız ve 112 yıldır yüzde yüz yerli sermayeli bir aile şirketi olarak dördüncü kuşağın yönetiminde yolumuza devam ediyoruz. Koska yüzyılı aşkın sürede çok mesafeler kat etti ama bazı sıçrayışlar markamızı daha ileri taşıdı. Bunlardan en önemlisi 2000 yılına Avcılar Ambarlı’da bulunan son teknoloji ile donatılmış entegre üretim tesislerine taşınarak, burada üretim yapmaya başlamamız oldu.

Markanız çatısı altında neler üretiyorsunuz?

Koska olarak geleneksel lezzetleri modern yorumlarla her kesimden tüketicinin beğenisine sunuyoruz. Ürün gruplarımız arasında helva, tahin, pekmez, lokum, krokan, reçel başlıca ürünler… Gelişen teknoloji ve değişen yaşam koşulları insanların beslenme alışkanlıklarını değiştirmiş durumda.  Tüketici artık daha pratik ama daha sağlıklı ürünlere kolay ulaşabilmek istiyor.  Organik ve doğal ürünlere de ilgi fazlasıyla arttı. Koska olarak tüketicinin isteğine cevap vermeye çalışıyoruz.  Ürünlerimizi hem geleneksel damak tadımıza uygun hem de ihtiyaca cevap veren nitelikte tüketiciyle buluşturuyoruz.  Bu nedenle ürün yelpazemize organik, diyabetik ve şeker ilavesiz ürünleri de ekledik. Özellikle çocukların sağlıklı beslenmesi konusunda çalışmalar yapmaktayız.  Şu anda en popüler ürün grubumuz tahin pekmez karışımları… Grisini ile aynı pakette biraya getirdiğimiz fındık püreli tahin pekmez karışımı, sağlıklı atıştırmalık arayanların ilk tercihlerinden birisi.

Zaman içinde ürettiğiniz ürünlerde ne tür değişiklikler oldu? Ürün çeşitliliğiniz arttı mı?

Günümüzde gelişen teknolojinin hayatımızı kolaylaştırmasına rağmen gün içerisinde sürekli koşuşturuyoruz. Bu hıza ayak uydurmak içinde artık sadece kolay ulaşabileceğimiz yiyeceklerden ziyade daha sağlıklı ve pratik ürünlere ihtiyaç duyuyoruz. Ürün yelpazemize eklediğimiz “Koştat” adlı ürünümüz bu koşuşturmaca içerisinde ihtiyacımıza cevap veren sağlıklı bir atıştırmalık. Gluten, koruyucu, tatlandırıcı ve ilave şeker içermeyen bu ürünümüz sağlıklı olduğu kadar lezzetli… Üzerinde önemle durduğumuz bir diğer ürün grubumuz da şekersiz ve diyabetik olanlar. Bugün tahminlere göre dünyada 11 kişiden biri diyabetli… Koska olarak diyabetik ve şeker hassasiyeti olan kişilerin tatlı ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına Türk Diyabet Vakfı ile yaptığımız ortaklaşa bir çalışma yaptık. Çalışmalar sonucu diyabet hastalarının ve şeker hassasiyeti olan insanların diyabetik ürünlerimizden bir öğünde 40 gr tükettiklerinde insülin değerlerinde herhangi bir değişme olmadığı görüldü. Yalnızca şeker hassasiyeti olanlar değil sağlıklı beslenmek isteyenler için de üzüm suyu konsantresi ile tatlandırdığımız şeker ilavesiz reçellerimiz tüketici için bir iyi alternatif. Koska olarak tüketicilerin tüm ihtiyaçlarına ve isteklerine cevap vermeye çalışıyoruz. Bunu yaparken asla kalite politikamızdan ödün vermiyoruz. Alanında en fazla kalite belgesine firmalardan biriyiz. “BRC, FSM, Kosher, ISO22000, ISO9001, Helal, Vegan” sahip olduğumuz başlıca belgelerimiz. Günümüzde tüketici aldığı ürünün hangi koşullar altında üretildiğinden emin olmak istiyor.

Teknolojik gelişmeler üretim aşamalarınıza nasıl yansıdı?

Üretimimizde robot teknolojiden yararlanmaya başlıyoruz. Ambalajlama makineleri, istifleme ve paketlemede besleme ve boşaltma gibi zorlayıcı işlerde insanların ve makinelerin iş yüklerini azalttıkları düşüncesindeyiz. Ama şu an için teknolojik gelişmeler bize daha çok paketleme alanında kolaylık sağlıyor. Her geçen sene ürünlerimizi daha iyi muhafaza etmesi ve tazeliğini korumasını için ambalajlarımızı geliştiriyoruz. Örneğin fırında helva ürünümüzde kullandığımız ambalaj teknolojisiyle restoranlarda alışık olduğumuz fırında helva lezzetini evinizde 10 dakikada hazırlayabiliyorsunuz.

Üretim aşaması en zahmetli ürününüz hangisi?

Firmamız, yüzyılı aşkın bir zamandır geleneksel lezzetlerimizi ilk günkü orijinal lezzet ve kalitesinde üretmek prensibinden asla vazgeçmemiştir. Bu nedenle ürünlerimizin hep aynı lezzet ve kalitede olması için yoğun emek ve çaba sarf ediyoruz. Örneğin helvalarımız hala geleneksel yöntem olan küreklerle karıştırılarak ve yoğurularak üretilmektedir. Bu işlem makinalarla da daha hızlı yapılabilir fakat aynı görünüşte ve kıvamda bir ürün elde edemeyiz.

Satışlarınızda en büyük paya sahip olan ürününüz hangisi?

Tüketici, markamızı helva ile özdeşleştirmiş durumda… Şu anda helva denilince ilk akla gelen isim Koska. Tüm ürünlerimiz çok ilgi görüyor ancak özellikle tahin ve helvamız açık ara önde olan ürünlerimiz. Bunun nedeni hem yüzyılı aşkın ustalık hem de hiçbir şekilde ödün vermediğimiz kalitemiz. Tahinimizi kendi tesislerimizde %100 susamdan, hiçbir katkı ve koruyucu eklemeden üretiyoruz ve ürettiğimiz bu tahini helvalarımızda kullanıyoruz. Bu da helvamızın ve tahinimizin sektöründe en çok tercih edilen marka olmasını sağlıyor. Özellikle sağlıklı yaşam trendi ve uzmanların doğal beslenme yönündeki tavsiyeleri tahine ilgiyi her geçen gün daha da artırıyor.

Önümüzdeki döneme ilişkin planlarınız neler?

Ciromuzun yaklaşık %20’sini yurtdışı satışlarımızdan yapıyoruz. Şu anda 74 ülkeye ihracatımız var ve kısa vadede hedefimiz 100 ülkeye ulaşmak. Bu oranı yeni pazarlar ve yeni ürünlerle arttırmayı hedefliyoruz. Özellikle sağlıklı ürünler konusunda Ar-ge çalışmalarımız devam ediyor. Koska, yaptığı yeniliklerle artık tüketicinin gözünde sadece geleneksel lezzetleri barındıran bir marka değil. Aynı zamanda sağlıklı, modern ve her yaştan tüketicinin ihtiyacına cevap veren bir marka. Bu yolda hızlı adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan ARTIK ŞIRKETLERDE KASA DEĞIL BILGI HIRSIZLIĞI YAPILIYOR başlıklı makalemizde M&B GRUP SİGORTA ve MEHTAP ASLANOĞLU hakkında bilgiler verilmektedir.